- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
*Formerly sold under the brand CCRR RFID. This is the same great tag - just with a new name.*
The Beontag E68 RFID Wet Inlay is an exceptionally versatile inlay powered by the Monza R6-P IC to deliver industry-leading EPC Gen 2 read and write performance. This inlay offers fast and long-distance reading, which is ideal for sports timing and inventory tracking. Utilizing the highly-efficient Monza R6-P, the inlay contains a 128/96-bit EPC memory bank, 32/64-bit of user memory, and 48-bit unique TID memory offering industry-leading reading, counting, and traceability. The E68 is suitable for a variety of surfaces such as wood, plastic, cardboard, rubber, and more. Typical applications for this product include but are not limited to sports timing, asset management, supply chain inventory and logistics, and car access control.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Beontag E68 RFID Wet Inlay is a versatile inlay boasting long-distance and fast reading, making it an ideal inlay for sports timing and other applications. Additionally, the Beontag E68 utilizes the highly-efficient Monza R6-P IC, allowing it to generate fast reading, counting, and traceability.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Monza R6-P |
| Memory: | EPC 128/96 bits, User 32/64 bits, TID 96 bits |
| EPC Memory Content: | Unique, auto-serialized |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Applicable Surface Materials: | Wood, plastic, cardboard, rubber |
| Tag Form Factor: | Wet inlay |
| Tag Materials: | Printable PET (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Wax / Mixed |
| Attachment Method: | Permanent acrylic adhesive |
| Dimensions: | 94 x 28 mm (3.70 x 1.10 in) |
| Weight: | < 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |