- Display: 6" large touchscreen display
- Processor: Qualcomm 5430
- Connectivity: Wi-Fi 6/6E, 5G, integrated scanner, tap-to-pay
*This product must be purchased at the Minimum Order Quantity (MOQ). The MOQ for this product is 100,000 tags. Contact us for details.*
Avery Dennison Smartrac MiniWeb Global RFID Paper Tags (M730) excel in minimum footprint and top performance on difficult-to-tag and low-detuning materials such as cardboard and plastic, and in other demanding, close-coupling environments. These tags feature 128 bit-EPC memory and a privacy mode, which enables loss prevention and protects consumer privacy by making a tag invisible to RAIN readers. Compatible with global GS1 UHF Gen2v2 standards, these tags are included on the approved inlay list by the ARC Program at the RFID Lab at Auburn University, and comply with categories F, Q, and W5.
*Data sheet includes retired ARC specs. Check out the ARC Approved Inlay Guide for current categories.*
Featuring the Impinj M730 IC, Avery Dennison Smartrac MiniWeb RFID Paper Tags are the'smallest retail-centric inlays currently available on the market that have passed ARC category F, Q, and W5 requirements.
Need help selecting the right tag? Check out our tag guide.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal Gen2v2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj M730 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, randomized number |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Applicable Surface Materials: | Plastic, cardboard, glass, paper |
| ARC Approved Categories: | F, Q, W5 |
| Tag Form Factor: | Paper tag |
| Tag Materials: | Mid-gloss paper |
| Recommended Ribbon: | Zebra 5555 Standard Industrial Wax-Resin Ribbon |
| Attachment Method: | RA-5 adhesive |
| Dimensions: | 45 x 18 mm (1.8 x 0.70 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |