- Technology: Near Field Communication (NFC)
- Chip: NXP NTAG213
- Functionality: UID mirror for unique applications
*Subject to availability. Contact us for recommended replacement product. All sales are final. Product cannot be returned or exchanged. Contact us for details.*
Catalog Only Products are high-quality RFID tags that have either yet to be released, are not commonly stocked, or are legacy offerings that are reaching end-of-life (EOL). Pricing, lead time, and minimum order quantity (MOQ) on all catalog-only pages is representative only and subject to change. Please contact us to confirm availability and receive a quote.
Note: Due to only being purchased to order, all Catalog Only products are final sale and may not be returned or exchanged.
Near Field Communication (NFC) can be described as an advancement in RFID technology. Based on the same principles, NFC uses short-range wireless technologies to enable connections and transactions to transmit information and content with one simple wave or touch. NFC typically operates at a frequency of 13.56 MHz and a distance of 4 centimeters or less. Just like the passive RFID technology, near field communication requires a reader and a 'sender . NFC-enabled mobile phones act as reader while at the same time creating the RF field that powers passive 'senders to divulge their information or initiate transactions. The sender of the information can be any kind of transponder ranging from cards, tickets, labels, and stickers to tags in various forms and sizes.
BullsEye NFC tags with the NXP NTAG213 chip offer high reliability and market-leading performance. Unique ID (UID) mirror functionality suits high-volume product authentication and marketing applications. The UID mirror functionality enables the IC's serial number to be mirrored as part of its encoded URL address. This feature enables every tag to be seen and read as unique from the application perspective, without requiring users to encode tags with variable numbers. BullsEye NTAG213 NFC tags provide a high-performance, cost-effective solution for product authentication, magazine ads, smart posters, postcards and other high-volume applications. BullsEye NFC products are based on the ISO14443A standard and are compatible with NFC Forum standards.
View Data SheetThe Avery Dennison SMARTRAC BullsEye NFC Wet Inlay offers readability by any NFC device making it an ideal solution for product authentication, magazine ads, smart posters, postcards and other high-volume applications.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | ISO 14443A NFC Forum |
| Operating Frequency: | 13.56 MHz |
| IC Type: | NXP NTAG213 |
| Memory: | 1152 bit / 144 byte |
| EPC Memory Content: | Not guaranteed unique |
| Max Read Distance: | Contact to 100 mm |
| Applicable Surface Materials: | Plastic, cardboard, glass |
| Tag Form Factor: | Wet inlay |
| Tag Materials: | Printable PET (Thermal Transfer) |
| Attachment Method: | Acrylic, water borne adhesive |
| Dimensions: | Ø 38 mm (Ø 1.50 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -25°C to 70°C (-13°F to 158°F) |