- Print Width: 104 mm (4 in) with 203 dpi resolution
- Rugged Design: MIL-STD 810G certified, 2 m (6.6 ft) drop resistance
- Connectivity: Bluetooth 4.1, Optional 802.11ac Wi-Fi
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Zebra WT6300 Wearable Mobile Computer for a recommended replacement product.*
The Zebra WT41N0 Wearable Mobile Computer allows workers to collect a wealth of information about the items they are handling in just seconds. When paired with a compatible ring-style scanner, this full mobile computer can capture virtually any barcode at lightning speed. The WT41N0 offers superior application performance, power voice functionality, and a full accessory family for future-proof flexibility. Equipped with a lightweight ergonomic design, the WT410 can be worn comfortably on the hip or wrist. The full keyboard enables easy text entry, while a bright 2.8 inch QVGA screen provides at-a-glance readability in near darkness to bright sunshine. The optional touchscreen is virtually impervious to scratches and stainless steel connectors increase durability at accessory attachment points. With support for voice recognition and text-to-speech engines, the WT41N0 series allows customers to easily develop and deploy voice-directed applications. A built-in microphone allows push-to-talk (PTT) calls and voice-directed applications without a headset. Workers can drop, bump or even spill liquid on the WT41N0 Computer, yet still expect reliable operation. With IP54 sealing, 1.2 m (4 ft) drop specification, and a wide temperature range, this rugged device can operate in virtually all environments of the warehouse, from the dusty warehouse floor to the cooler and freezer.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact Us today for more information.
View Data SheetZebra OneCare Essential delivers the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra mobile devices. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, 3-day turnaround time on repairs, and LifeGuard security updates to keep your version of Android current and secure. This service also provides VisibilityIQ™ OneCare®4, which helps to keep track of all your repair and support cases, Zebra support contracts, and which devices are eligible for LifeGuard Android security updates along with the status of those updates.
Note: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
View view-data-3.pngThe following optional and replacement accessories are available for the Zebra WT41N0 Wearable Mobile Computer. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Computing Device |
|---|---|
| Scanner: | No scanner |
| Operating System: | Compact CE 7.0 |
| Chipset: | Not published |
| CPU: | Dual Core OMAP 4 @1 GHz |
| Data Interface: | WLAN, Wi-Fi, Bluetooth, USB |
| Memory: | 1 GB RAM/2 GB Flash |
| Expansion Memory: | Not published |
| Power Source: | PowerPrecision lithium ion 4800 mAh battery |
| Rear Camera: | No rear camera |
| Front Camera: | No front camera |
| Dimensions: | 142 x 93 x 26 mm (5.7 x 3.7 x 1.0 in) |
| Weight: | 0.3698 kg (0.82 lbs) |
| Color: | Black |
| IP Rating: | IP 54 |
| Operating Temperature: | -20°C to +50°C (-4°F to 122°F) |
| Pre-loaded Software: | Zebra Mobility DNA |