- Connectivity: Bluetooth, USB
- Data Capture: UHF RFID and optional 2D barcode scanning
- Compatible With: Android, iOS, and Windows devices
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Zebra TC77 Ultra-Rugged Android Mobile Touch Computer for a recommended replacement product.
Featuring a rugged design, the Zebra TC75 Android Mobile Touch Computer delivers reliable everyday operation in the most demanding outdoor environments. With Android OS support, workers have the most advanced and intuitive mobile operating systems fortified for use in the enterprise. Equipped with Zebra's proprietary PRZM Intelligent Imaging technology, the TC75x provides lighting-fast capture of 1D/2D barcodes in virtually any condition. The 8 MP camera enables easy capture of high-resolution photos, signatures, and videos, so workers can capture all types of business intelligence to streamline processes. The front camera allows workers to place a video call for on-the-spot assistance whenever they need, and Near Field Communications automates identity verification at facility entry points. Paired with a Mobility DNA solution SimulScan Document Capture, workers can simultaneously capture bar codes, text fields, phone numbers, images, signatures, and even check boxes in the time it takes to press a button, improving invoicing and order speed.
The TC75x supports Near Field Communication (NFC) and is available in two configurations: standard and professional. Standard configurations come with Google Mobile Services (GMS), a suite of integrated Google applications standard on most smartphones - ideal for workers that depend on apps such as Gmail or Google Maps. Professional configurations do not include GMS, promoting greater privacy and security of personal information by preventing location tracking and data collection - providing a solution for businesses with strict security policies.
Note: The Zebra TC75x Android Mobile Computer is unavailable with UHF RFID technology. This mobile computer reads 1D and 2D barcodes, but does not have UHF capabilities.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact Us today for more information.
View Data SheetWith fast data access and support for all 4G LTE cellular networks, the Zebra TC75x Android Mobile Touch Computer offers the ability to capture more types of data faster than ever before. The TC75x comes standard with support for Workforce Connect Push-to-Talk (PTT) Express and Pro, which provides instant connection to co-workers in the field, supervisors, and other support staff back in the office.
View Comparison GuideZebra OneCare Essential delivers the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra device. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, access to software updates, and a 3-day turnaround time on repairs.
Note: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard one-year warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
View Zebra OneCare SupportThe following optional and replacement accessories are available for the Zebra TC75x Ultra-Rugged Android Mobile Touch Computer. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Computing Device |
|---|---|
| Scanner: | SE4750 1D/2D omnidirectional imager |
| Operating System: | Android 8.0 (Oreo) with Mx |
| Chipset: | Not published |
| CPU: | 1.8 GHz hex core 64 bit processor |
| Data Interface: | WWAN, WLAN, Wi-Fi, WPAN, Bluetooth, NFC, USB 2.0 |
| Memory: | 2G RAM/16 GB Flash or 4 GB RAM/32 GB Flash - depending on selection above |
| Expansion Memory: | User accessible MicroSD with 32 GB SDHC and up to 128 GB SDXC |
| Power Source: | Rechargeable Li-Ion 3.7V, 4620 mAh battery |
| Rear Camera: | 13 MP autofocus |
| Front Camera: | 1.3 MP fixed focus |
| Dimensions: | 161 x 84 x 28 mm (6.3 x 3.3 x 1.1 in) |
| Weight: | 0.376 kg (0.83 lbs) |
| Color: | Black with silver |
| IP Rating: | IP 65 and IP 68 |
| Operating Temperature: | -20°C to +50°C (-4°F to 122°F) |
| Pre-loaded Software: | Zebra Mobility DNA, GMS (Google Mobile Services) or AOSP (Android Open Source Project) - depending on selection above |