- Processor: Powerful Qualcomm octa-core with Secure Element
- Display: Large, bright 6-inch HD display
- OS Support: Android 17 for long-term use
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Zebra TC53e Android Mobile Touch Computer for a recommended replacement product.*
The Zebra TC52x Android Mobile Touch Computer builds on the rugged TC52, delivering the ultimate in rugged, all-touch mobile computing. With advanced scanning technology and PRZM Intelligent Imaging, the TC52x delivers lightning fast capture of printed and electronic 1D/2D barcodes regardless of the condition. The Wi-Fi only TC52x adds support for the latest mobile innovations and paves the way for new apps that deliver more value as well as superior future-proofing. While the TC52x looks and feels like the most popular consumer-style smartphones, workers can drop it in water or on the floor and still expect reliable operation. The unibody design provides extra impact protection for the sensitive electronics and the Corning Gorilla Glass touch panel and imager window bring maximum scratch and shatter-proofing for the touch panel and scanner window. The TC52x supports Near Field Communication (NFC) and comes standard with the most powerful family of ready-to-use voice solutions and advanced voice features, ensuring crystal clear calls, even in the noisiest environments. The Zebra TC52x has a faster processor at 2.45 GHz as well as a new Universal Flash Storage (UFS).
Note: The Zebra TC52x Android Mobile Touch Computer is unavailable with UHF RFID technology. This mobile computer reads 1D and 2D barcodes, but does not have UHF capabilities.
Zebra TC52x Android Mobile Touch Computer (WLAN, NFC) - This model comes with all the standard features plus WLAN connectivity and support for Near Field Communication (NFC). With the ability to operate in card emulation and peer to peer modes, this device can emulate the behavior of a contactless card and exchange data between NFC devices.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact Us today for more information.
View Data SheetBuilding on the TC52, the Zebra TC52x Android Mobile Touch Computer gives users the same sleek form factor with enterprise-class data capture, enhanced wireless connectivity, and best-in-class battery life with fast charging. The TC52x provides more advanced Zebra-only features and support for the latest mobile innovations paving the way for new applications and superior future proofing.
View Comparison GuideZebra OneCare Essential delivers the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra device. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, access to software updates, and a 3-day turnaround time on repairs.
Note: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard one-year warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
View Zebra OneCare Support with Comprehensive CoverageThe following optional and replacement accessories are available for the Zebra TC52 Android Mobile Touch Computer. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Computing Device |
|---|---|
| Scanner: | SE4720 1D/2D imager |
| Operating System: | Android 10 |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 660 |
| CPU: | Octa-core, 2.45 GHz |
| Data Interface: | WLAN, Wi-Fi, WPAN, Bluetooth, NFC, USB 2.0 |
| Memory: | 4 GB RAM/32 GB Flash |
| Expansion Memory: | User accessible MicroSD up to 256GB SDHC and up to 256 GB SDXC |
| Power Source: | Rechargeable Li-Ion PowerPrecision+ 4150 mAh battery |
| Rear Camera: | 13 MP autofocus |
| Front Camera: | 5 MP |
| Module slots: | Not published |
| Dimensions: | 155 x 75.5 x 18.6 mm (6.1 x 2.9 x 0.73 in) |
| Weight: | 249 g (0.55 lbs) - with battery |
| Color: | Black and silver |
| IP Rating: | IP 68 and IP 65 |
| Operating Temperature: | -20°C to 50°C (-4°F to 122°F) |
| Pre-loaded Software: | Zebra Mobility DNA, GMS (Google Mobile Services) |