- Print Resolution: 300 dpi thermal transfer
- Connectivity: USB 2.0 and Ethernet standard
- Print Speed: Up to 140 cards/hour full-color YMCKOK
Zebra Premier Yellow PVC Cards provide the high-visibility appearance you need for temporary badges, visitor passes, and color-coded identification systems. These bright yellow 30 mil PVC cards deliver consistent color quality and reliable print performance for your credential applications requiring instant visual recognition and systematic color categorization across departments or access levels.
These Zebra Premier Color PVC cards are dust-free, ISO-compliant, and deliver exceptional image clarity. Their consistent thickness and premium construction help reduce printer wear, minimize misprints, and extend the life of your card printer.
Looking to order the card printers above that are not listed online? Get in touch to place your order.
| Product Type: | Card |
|---|---|
| Card Form Factor: | Blank Card |
| Card Materials: | Yellow PVC |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Not Available |
| Dimensions: | 86 x 54 mm (3.39 x 2.13in) |
| Thickness: | 0.76 mm (30 mil) |
| Weight: | 5 g |
| Operating Temperature: | Not Published |