- Print Resolution: 300 dpi thermal transfer
- Connectivity: USB 2.0 and Ethernet standard
- Print Speed: Up to 140 cards/hour full-color YMCKOK
Zebra Premier White PVC Cards Retransfer Ready with HiCo Mag deliver the premium print compatibility and secure data encoding you need for high-definition photo IDs with magnetic stripe functionality. These 30 mil retransfer-optimized white PVC cards with high-coercivity magnetic stripe are engineered for superior image quality through retransfer printing technology while providing reliable data storage for your advanced credential applications requiring both stunning visual clarity and secure access control capabilities.
These Zebra Premier Color PVC cards are dust-free, ISO-compliant, and deliver exceptional image clarity. Their consistent thickness and premium construction help reduce printer wear, minimize misprints, and extend the life of your card printer.
Looking to order the card printers above that are not listed online? Get in touch to place your order.
| Product Type: | Card |
|---|---|
| Card Form Factor: | Blank Card |
| Card Materials: | PVC Cards |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Not Available |
| Dimensions: | 86 x 54 mm (3.39 x 2.13in) |
| Thickness: | 0.76 mm (30 mil) |
| Weight: | 5.1 g |
| Operating Temperature: | Not Published |