- Print Resolution: 300 dpi thermal transfer
- Connectivity: USB 2.0 and Ethernet standard
- Print Speed: Up to 140 cards/hour full-color YMCKOK
Zebra Premier Blue PVC Cards deliver the professional color distinction you need for department-specific badges, security levels, and corporate identification programs. These deep blue 30 mil PVC cards are engineered to maintain color consistency and sharp print quality for your organizational card printing requirements where color differentiation supports security protocols and departmental organization.
These Zebra Premier Color PVC cards are dust-free, ISO-compliant, and deliver exceptional image clarity. Their consistent thickness and premium construction help reduce printer wear, minimize misprints, and extend the life of your card printer.
Looking to order the card printers above that are not listed online? Get in touch to place your order.
| Product Type: | Card |
|---|---|
| Card Form Factor: | Blank Card |
| Card Materials: | Blue PVC |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Not Available |
| Dimensions: | 86 x 54 mm (3.39 x 2.13in) |
| Thickness: | 0.76 mm (30 mil) |
| Weight: | 4.8 g |
| Operating Temperature: | Not Published |