- Bendable Design: Flexible silicone construction perfectly fits curved surfaces
- Extended Read Range: Up to 7 m (22.97 ft) on metal
- Shock Resistant: Hardened silicone absorbs impacts; tested to 1 m (3 ft) concrete drops
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Xerafy Xylinder OUTDOOR RFID Tag | NXP UCODE 9 for a recommended replacement product.*
The Xerafy Xylinder OUTDOOR RFID Tag is specifically designed to be attached to the neck of beer kegs and LPG gas cylinders. The Xylinder OUTDOOR provides read ranges of up to 3 m (9.8 ft) on metal. The durable, IP68-rated case survives rough handling and harsh conditions such as rigorous cleaning and maintenance processes. Equipped with the NXP UCODE 8 IC, the Xylinder OUTDOOR features 128 bits EPC and 96 bits TID memory.
Data Sheet – Xerafy Xylinder OUTDOOR RFID Tag | NXP UCODE 8
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy Xylinder OUTDOOR RFID Tag is ideal for tracking rounded, metal assets that experience rigorous cleanings or outdoor environments. The Xylinder OUTDOOR mounts to metal assets with either screws, rivets, or adhesive.
View Xefay Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 8 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance: | Up to 3 m (9.84 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | Industry Grade Polymer |
| Attachment Method: | Rivets, Screws, Industrial Adhesive |
| Dimensions: | 62 x 32 x 10 mm (2.44 x 1.26 x 0.39 in) |
| Weight: | 10.4 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |