- RFID Technology: HF ISO/IEC 15693 and ISO/IEC 14443 with integrated NFC
- Print Speed & Resolution: Up to 14 ips at 203/305 dpi or 6 ips at 609 dpi
- Media Capacity: 254 mm (10 in) diameter roll; 600 m (1968 ft) ribbon capacity
*All sales are final. Product cannot be returned or exchanged. Contact us for details.*
The Metal Skin Titanium 25 HF combines the durable Metal Skin form factor with short-range, HF RFID tracking. The Metal Skin Titanium 25 HF can be read from up to 0.05 m (0.16 ft) away while on non-metallic assets, like plastic and cardboard, and can be read by smart devices that have an integrated NFC reader. Equipped with the FM1108 IC, these labels have 64 bits of memory. With an IP 68 rating, this HF label is waterproof and dustproof.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy Metal Skin Titanium 25 HF RFID Label is ideal for uniquely identifying assets at a close range, or for typical NFC applications like marketing and other customer experience use cases. The Metal Skin Titanium 25 HF fits on small assets and has a radius of 25 mm (0.98 in).
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | ISO 14443A |
| Operating Frequency: | 13.56 MHz |
| IC Type: | FM1108 |
| Memory: | 64 Bits |
| EPC Memory Content: | Not Published |
| Max Read Distance: | Up to 50 mm |
| Applicable Surface Materials: | Non-Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | White Thermal Transfer Face Stock |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Industrial Adhesive |
| Dimensions: | Ø 25 x 1 mm (Ø 0.98 x 0.04 in) |
| Weight: | 0.2 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |