- Ports: 4-Port UHF RFID Reader
- Connectivity: LAN and client USB interfaces (Wifi/BT via adapter)
- Performance: 750+ tags/sec, over 9 m (30 ft) read range
*Additional ICs are available upon request. Please contact us for lead time and if you have specific IC requirements or questions.
Vulcan RFID Custom Folded Tab Tags are great alternatives to metal mount applications where a normal metal mount tag will not work. These tags are ideal for server racks where space is at a premium. These RFID Folded Tab Tag consist of an adhesive label that protects the encapsulated inlay and a non-adhesive, folding tab that offsets the inlay. The label has three sections: a middle section housing the RFID inlay; one end adheres to and provides extra protection for the inlay, while the other end adheres to the asset being tracked. Vulcan RFID tags are designed with our proven durability, ready to withstand repeated usage in rugged environments, generating a greater ROI for your business.
Specialty RFID labels take advantage of sub-surface printing wherein the printed media has a protective covering. In order to remove the copy from a label, one would have to destroy the label itself.
Note: Due to market demands, this product is transitioning away from the Alien Higgs 3 and Alien Higgs 4 IC to the Impinj Monza R6-P IC. Sample stock may still contain the Alien Higgs 4 while re-orders and higher volumes will contain the Impinj Monza R6-P chip. Additional ICs are available upon request. Please contact us for more details.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Vulcan RFID Custom Folded Tab Tags can be programmed to match the variable information printed on the label. Every product features a subsurface digital printing process which ensures crisp details on even the most complex logos for maximum clarity. Four color processing is available for limitless color and design options.
If you need a quantity that is not listed above, please contact us for a custom quote.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Alien Higgs 3, Alien Higgs 4, or Impinj Monza R6-P (See details above) |
| Memory: | Higgs 3: EPC 96 bits, User 512 bits, TID 64 bits Higgs 4: EPC 128 bits, User 128 bits, TID 64 bits Monza R6-P: EPC 128/96 bits, User 32/64 bits, TID 48 bits |
| EPC Memory Content: | Dependent on desired encoding |
| Max Read Distance: | Up to 5.6 m (18.5 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metal, Plastic |
| Tag Form Factor: | Label tag |
| Tag Materials: | Polyester |
| Attachment Method: | Adhesive |
| Dimension: | 76.2 x 50.8 mm (3.0 x 2.0 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |