- Durability Rating: IP54 rated, 1.8 m (5.9 ft) drop resistant
- Connectivity: Bluetooth, optional Wi-Fi, USB 2.0 Type C
- RFID Features: Auto-calibration for easy UHF RFID label encoding
*This product must be purchased at the Minimum Order Quantity (MOQ). The MOQ for this product is 10 cases of 50 rolls. Contact us for details.*
This standard, bright white, uncoated 2.3 mil direct thermal receipt paper is a cost-effective, no hassle solution that maximizes the output and efficiency of TSC mobile printers. The thermal image on this receipt paper will remain legible for 7 years provided the image is fully developed on the recommended thermal printer and the receipt paper is stored with compatible materials under proper storage conditions. This receipt paper must be stored with compatible materials in a dark place with relative humidity between 45 and 65 percent, and temperatures below 25º C (77º F) to reach the 7 year image-life.
Note: This receipt paper does NOT contain a RFID inlay and is NOT compatible with UHF RFID technology.
View Data SheetRecommended for general purpose printing applications, this direct thermal receipt paper provides an excellent balance between quality and economy with a 7-year image life.
Note: TSC Alpha-2R Mobile Printers ONLY compatible with 3" receipt paper. TSC Printronix M4L2 Mobile Printers ONLY compatible with 4" receipt paper.
| Product Type: | Printer Accessory |
|---|---|
| Receipt Form Factor: | Thermal Paper (No Adhesive) |
| Receipt Materials: | White, Uncoated Direct Thermal Paper |
| Recommended Ribbon: | Ribbon Is Not Required When Printing Via Direct Thermal |
| Inner Diameter: | 12.7 mm (0.5 in) |
| Outer Diameter: | 50.8 mm (2 in), 57.2 mm (2.25 in), or 66.7 mm (2.625 in) - Depending on Selection Above |
| Receipt Width: | 50.8 mm (2 in), 76.2 mm (3 in), or 101.6 mm (4 in) - Depending on Selection Above |
| Roll Length: | 30.5 m (100 ft), 39.6 m (130 ft), or 54.9 m (180 ft) - Depending on Selection Above |
| Roll Weight: | 81.6 g, 163.3 g, or 281.2 g - Depending on Selection Above |
| Operating Temperature: | Not Published |