- Content: Collection of popular articles from RFID Insider
- Topics: RFID basics to intermediate concepts, comprehensive Q&A
- Author: Suzanne Gotfryd, Director of Consumer Marketing at atlasRFIDstore
*This product must be purchased at the Minimum Order Quantity (MOQ). The MOQ for this product is 10 cases of 50 rolls. Contact us for details.*
This premium, bright white, uncoated 2.4 mil direct thermal receipt paper is a high sensitivity receipt grade that produces clean, dark images. The thermal image on this receipt paper will remain legible for 10 years provided the image is fully developed on the recommended thermal printer and the receipt paper is stored with compatible materials under proper storage conditions. This receipt paper must be stored with compatible materials in a dark place with relative humidity between 45 and 65 percent, and temperatures below 25º C (77º F) to reach the 10 year image-life.
Note: This receipt paper does NOT contain a RFID inlay and is NOT compatible with UHF RFID technology.
View Data SheetRecommended for barcode and graphic printing where image quality is crucial, this direct thermal receipt paper maximizes the output and efficiency of TSC mobile printers.
Note: TSC Alpha-2R Mobile Printers ONLY compatible with 3" receipt paper. TSC Printronix M4L2 Mobile Printers ONLY compatible with 4" receipt paper.
| Product Type: | Printer Accessory |
|---|---|
| Receipt Form Factor: | Thermal Paper (No Adhesive) |
| Receipt Materials: | White, Uncoated Direct Thermal Paper |
| Recommended Ribbon: | Ribbon Is Not Required When Printing Via Direct Thermal |
| Inner Diameter: | 12.7 mm (0.5 in) |
| Outer Diameter: | 50.8 mm (2 in), 57.2 mm (2.25 in), or 66.7 mm (2.625 in) - Depending on Selection Above |
| Receipt Width: | 50.8 mm (2 in), 76.2 mm (3 in), or 101.6 mm (4 in) - Depending on Selection Above |
| Roll Length: | 29.0 m (95 ft), 38.1 m (125 ft), or 53.3 m (175 ft) - Depending on Selection Above |
| Roll Weight: | 81.6 g, 163.3 g, or 299.4 g - Depending on Selection Above |
| Operating Temperature: | Not Published |