- Service: Remote setup & configuration for printer software
- Compatible With: BarTender, ZebraDesigner Pro, Zebra, SATO, TSC, Brother printers
- Benefits: Reduces time to get software ready for use
The SATO PW4NX Direct Thermal Mobile Printer features an industry leading, 6 ips, print speed in a portable mobile form factor. The SATO PW4NX is equipped with a 2.4 inch color display and video tutorials, enhancing productivity and ease-of-use. The SATO PW4NX is IP54 rated and is designed to withstand drops from 2.13 m (7 ft). Easy user replacement of the print head and platen roller along side remote management with SATO's SOS or SOTI device management tools minimize downtime. With up to 13 hours of battery life on a single charge and Wi-Fi and Bluetooth connectivity, the PW4NX is ideal for manufacturing, retail, and logistics applications.
Note: The SATO PW4NX Direct Thermal Mobile Printer comes standard with Wi-Fi, NFC, USB, and Bluetooth connectivity. This mobile printer is NOT RFID capable. Contact us for details.
View Data Sheet View Quick Start GuideNeed help selecting the right printer? Check out our printer guide.
The SATO PW4NX is a premium direct thermal mobile printer that features industry leading print speed, durability, wireless connectivity, and remote management tools. The PW4NX is designed for part picking, order pickup, item location, cross docking, and processing returns.
SATO CL4NX Plus Printers come with a standard 12-month manufacturer's warranty. To enhance your warranty, consider purchasing a three year or five year SATO Select Enhanced Warranty with Comprehensive Coverage. With an enhanced warranty contract, you will receive a 5-day turnaround on SATO's all-inclusive repair service that covers parts and labor, printhead coverage, preventative maintenance, wear and tear, accidental damage, free firmware updates, and free mechanical updates.
Note: All SATO Select Enhanced Warranty Contracts must be purchased at the same time as the printer or within 60 days of the printer purchase. Purchase of a SATO Select Enhanced Warranty Contract consumes the included standard one-year warranty, resulting in coverage of three (3) or five (5) years total, depending on contract selection. Contact Us for more detailed information.
View SATO Select with Comprehensive CoverageAt Atlas RFID, we offer a full range of professional services to ensure that your hardware runs at it's optimal capacity. Designed specifically for printers, the following professional services will reduce the amount of time it takes to get your printer ready for use.
The following accessories are available for the SATO PW4NX Direct Thermal Mobile Printer. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Printer |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | Not Applicable |
| Operating Frequency: | Not Applicable |
| Data Interface: | USB 2.0, NFC, Dual Band Wi-Fi, Bluetooth 5.0, BLE |
| Power Source: | 14.4V 2550 mAh Battery, AC100V - AC240V |
| Resolution: | 203 dpi |
| Print Width: | 104 mm (4.09 in) |
| Max Outer Diameter: | 67 mm (2.63 in) |
| Core ID Options: | 19 mm (0.75 in) |
| Dimensions: | 180 x 195 x 68.2 mm (7.09 x 7.68 x 2.69 in) |
| Weight: | 1.44 kg (3.17 lbs) |
| Operating Temperature: | -15° to 50°C (5° to 122°F) |
| Host API: | SBPL, SZPL, SCPL, SIPL |