- Type: Heavy Duty Die-Cast Aluminum Mounting Bracket
- Compatible With: 100 mm VESA, 63.5 mm RFID antenna patterns
- Features: Articulates vertically and horizontally, all hardware included
*The EU configuration is subject to a Minimum Order Quantity (MOQ). The MOQ for the EU configuration is 4 units. Contact us for details.*
The S9028PCL/S8658PL antenna is a circularly polarized panel antenna. Both VSWR and axial ratios are excellent and allow the user to achieve the maximum performance for an antenna of this type. The antenna is housed in a heavy duty radome enclosure that can be directly wall mounted. An optional articulating mount allows either wall or mast mounting. The antenna is offered with an integrated coax pigtail and a variety of connector types are available.
View Data Sheet View Data SheetNeed help selecting the right antenna? Check out our antenna guide.
The S9028PCL/S8658PL RFID Antenna offers great functionality, performance, and flexibility for a low price.
We can supply you with ANY length custom cable with ANY type of connectors. If you don't see the cable you need, please contact us so we can assist you.
| Product Type: | Antenna |
|---|---|
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-870 MHz) |
| Polarization: | Left hand circular |
| Gain: | 8.5 dBic |
| Max Read Distance: | Not published |
| Elevation Beamwidth: | 70° |
| Azimuth Beamwidth: | 70° |
| Connector Type: | RP-TNC male (connects to RP-TNC female) |
| Cable: | 2.4 m (8 ft) Pigtail terminating in an RP-TNC Male connector |
| Mounting: | 4 Mounting Threaded studs |
| Dimensions: | 259 x 259 x 33 mm (10.2 x 10.2 x 1.32 in) |
| Weight (FCC): | 1 kg (2.3 lbs) |
| Weight (ETSI): | 0.79 kg (1.75 lbs) |
| IP Rating: | IP 54 |
| Operating Temperature: | -25 to +70°C (-13 to +158°F) |