- Type: Mounting Kit
- Compatibility: rf IDEAS Wave ID Plus Surface Mount Readers
- Features: Enables IP67 compliance with weatherproof box
*Formerly named PcProx. The WAVE ID is the same great reader - just with a new name.*
The rf IDEAS WAVE ID Plus maximizes the value of new and existing ID badges by providing simultaneous processing of contactless and proximity smart cards. The WAVE ID Plus can read HID LF tags and HF tags making it an ideal reader for organizations transitioning to HF badges. The surface mount variant features 2 mounting holes and can be easily mounted with 2 screws almost anywhere.
This rf IDEAS WAVE ID Plus is an SDK compatible model, with the ability to integrate into most software or hardware through the use of the rf IDEAS Universal Software Developer’s Kit (SDK). This multi-technology reader delivers flexibility to any customer, integrator, or end user struggling with different card technologies.
The WAVE ID Plus is fully customizable and easy to configure, allowing for seamless integration into an existing system while providing the ability to increase security and access control. The rf IDEAS WAVE ID Plus Reader is great for access control applications, and finds itself naturally suited for industries such as healthcare, government, manufacturing, and commercial enterprises.
Note: Required SDK sold separately. Please see rf IDEAS Universal Software Developer Kit for a compatible SDK. Contact us for details.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact us today for more information.
View Data SheetThe rf IDEAS WAVE ID Plus Surface Mount reader mounts nearly anywhere and supports authentication with nearly all proximity and contactless cards worldwide. It holds up to four card configurations which enables growing organizations to seamlessly integrate different ID card technologies. The WAVE ID Plus streamlines workflows and avoids identification errors by eliminating the need to manually enter usernames and passwords.
| Compatible Cards | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Item ID | Item Description | Card Type(s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| RDR-800W2BKU | rf IDEAS WAVE ID Plus Surface Mount SDK LF/HF RFID Reader (w/ HID SEOS iClass SE) | HID Prox, AWID, CASI-RUSCO, EM 410x (4100/4102/4105/4200), NFC Type 3 CSN (Felica), Honeywell Nexwatch, Indala, Kantech ioProx, HID iCLASS CSN, HID iCLASS, HID iCLASS SE, HID iCLASS Seos, ISO 14443A CSN, ISO 14443B CSN, ISO 15693 CSN, MIFARE Classic CSN, MIFARE DESFire EV1 CSN, MIFARE Plus CSN, MIFARE Ultralight CSN, LEGIC Advant CSN (ISO 15693 / 14443A), aptiQ MIFARE CSN, Bosch ReadyKey Pro UID, Cardax UID, CDVI, CEPAS CAN, Corbin Russwin UID, Cotag, DIGITAG, Dimpna UID, Farpointe Data Pyramid, Farpointe Data Pyramid UID, GProx-II ID, GProx-II UID, HiTag 1 CSN, HiTag 2 CSN, HiTag S CSN, ID Teck (128 Bits), Infineon my-d CSN, ISONAS, I-tag CSN, Keri KC-10x UID, Keri KC-26x, Keri NXT UID, NEDAP Prox, NFC Type 1 CSN (Topaz), NFC Type 2 CSN, NFC Type 4 CSN, NXP ICODE SLI CSN, Oyster CSN, Paradox, Postech, RF Logics UID, Rosslare, SecuraKey e*tag CSN, SecuraKey-02 Radio Key, TechnoGym (Key Fob) CSN, Texas Instruments Tag-It CSN, Urmet, XceedID MIFARE CSN | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
The rf IDEAS WAVE ID Plus comes in varying models to provide a variety of card technologies for many access control applications and industries. If there is a card technology you need that isn't listed on the rf IDEAS catalogue, please contact us.
| Product Type: | Fixed Reader |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | ISO 14443 and ISO 15693 |
| Operating Frequency: | LF (125 kHz) and HF (13.56 MHz) |
| Transmit Power: | Not Published |
| Max Receive Sensitvity: | Not Applicable |
| Max Read Distance: | Not Published |
| Max Read Rate: | Not Published |
| Data Interface: | USB |
| GPIO: | Not Published |
| Power Source: | USB Powered, 70 mA Typical, 150 mA Maximum |
| Antenna Ports: | None |
| Dimensions: | 114 x 70 x 15.6 mm (4.5 x 2.75 x 0.62 in) |
| Weight: | 71 g (0.16 lbs) |
| IP Rating: | Not Published |
| Operating Temperature: | –30° to 65°C (–22° to 150°F) |
| Host API: | rf IDEAS SDK |
| Demo Software: | rf IDEAS Configuration Utility |