- Content: Collection of popular articles from RFID Insider
- Topics: RFID basics to intermediate concepts, comprehensive Q&A
- Author: Suzanne Gotfryd, Director of Consumer Marketing at atlasRFIDstore
*This product must be purchased at the Minimum Order Quantity (MOQ). The MOQ for this product is 100 tags. Contact us for details.*
The rf IDEAS 30 mil HF RFID Tag is ideal for short range credential identification. With a diameter of 30 mm (1.18 in) and included adhesive, this HF RFID tag can be used to add RFID capabilities to pre-existing ID cards. Equipped with the MIFARE Classic EV1 1K IC, these labels have 1 kilobyte of memory.
View Data SheetCommonly used in ticketing and access control applications, these rf IDEAS 30 mil HF RFID coin tags feature an included adhesive, NXP's Originality Check support, and a write endurance of 200,000 cycles.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | ISO 14443A |
| Operating Frequency: | 13.56 MHz |
| IC Type: | MIFARE Classic EV1 1K |
| Memory: | 1 Kilobyte |
| EPC Memory Content: | Not Published |
| Max Read Distance: | Up to 100 mm |
| Applicable Surface Materials: | Non-Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Tag |
| Tag Materials: | PVC |
| Recommended Ribbon: | Not Published |
| Attachment Method: | Adhesive |
| Dimensions: | 30 x 1 mm (1.18 x 0.04 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | –25° to 70°C (–13° to 158°F) |