- Type: Lightning Cables
- Compatible With: Bretford PowerSync Pro Smart Hubs
- Specs: 12-Inch (30.48 cm), 10-Pack, 2.4A charging
Simplify the management of your shared iPad mini fleet. The Bretford PowerSync Pro 10S is a 10-slot smart hub designed for charging, provisioning, and managing a pool of iOS or iPadOS devices up to 201 mm (7.9 in). When combined with Apple Provisioning Utility (APU) or GroundControl®, this smart hub delivers zero-touch device provisioning that lowers support costs and improves workflow efficiency. Each slot provides full-time, full-rate charging at up to 2.4A, with individual LED status lights so you know when devices are ready for deployment.
Built in the USA with USA-sourced steel, the PowerSync Pro 10S is engineered for reliability and scalability. Organizations can daisy-chain up to three hubs to provision up to 40 devices with one Mac mini, making this an ideal solution for schools, libraries, and enterprises managing large device pools. With compatibility for both Lightning and USB-C cables (sold separately), the PowerSync Pro 10S provides a best-in-class hardware experience for shared device programs.
View Data SheetThe PowerSync Pro 10S gives you a plug-and-play provisioning hub purpose-built for iPad mini and iPhone devices up to 201 mm (7.9 in). With zero-touch deployment capabilities and daisy-chain scalability, every device check-out becomes a seamless experience that saves IT critical time and resources.
The following accessories are available for the Bretford PowerSync Pro 10S | 10 Slot | For iPad Mini.
Shop Now
Contact Us to Order
Looking to order Bretford PowerSync Pro accessories not listed online? Get in touch to place your order.
| Product Type: | Computing Device Accessory |
|---|---|
| Charge Rate: | Up to 2.4A for Apply Devices Up to 1.5A for Other USB-C Devices |
| USB Sync Speed: | USB 2.0 |
| Device Compatibility: | Up to 201 mm (7.9 in) inch Screens for iPhone & iPad Mini |
| Device Capacity: | 10 |
| Status LEDs: | Yes |
| Slot Dimensions: | 183 x 25 mm (7.2 x 0.97 in) |
| Dimensions: | 246 x 432 x 140 mm (9.5 x 17 x 5.5 in) |
| Weight: | 6.8 kg (15 lbs) |