- Content: Collection of popular articles from RFID Insider
- Topics: RFID basics to intermediate concepts, comprehensive Q&A
- Author: Suzanne Gotfryd, Director of Consumer Marketing at atlasRFIDstore
*Formerly sold under the brand Confidex. This is the same great tag - just with a new name. All sales are final. Product cannot be returned or exchanged. Contact us for details.*
NFC adds ubiquitous identification possibilities to common consumer devices and enables cost-efficient, instant, innovative services and support models. Beontag NFC Forum Type 2 compliant tags are designed for multi-purpose use in industrial, authentication and communication applications. Special product variants are available for on-metal or other surface applications as well as for the harshest use cases where the tag needs to tolerate impacts, chemicals and moisture. Beontag service comprises the complete chain of design, manufacturing and product personalization.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Beontag Ironside Micro NFC tag can be read by any NFC reader including many smart phones. It combines serious rugged design and industrial attachment options with ubiquitous NFC technology. It can be attached both on and off metal.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | NFC Forum Type 2 (ISO 14443A) |
| Operating Frequency: | 13.56 MHz |
| IC Type: | NXP NTAG213 |
| Memory: | User 144 Bytes |
| EPC Memory Content: | Not Published |
| Max Read Distance - Fixed Reader: | Up to 70 mm |
| Max Read Distance - Mobile Reader: | Up to 30 mm |
| Applicable Surface Materials: | Metallic Surfaces, Works on Any Material |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | High-Quality Engineering Plastics |
| Attachment Method: | Acrylic Adhesive, Epoxy, Screws, Rivets |
| Dimensions: | 27 x 27 x 5.5 mm (1.06 x 1.06 x 0.22 in) |
| Weight: | 4.3 g |
| Operating Temperature: | -35° to +85°C (-31° to +185°F) |