- Content: Collection of popular articles from RFID Insider
- Topics: RFID basics to intermediate concepts, comprehensive Q&A
- Author: Suzanne Gotfryd, Director of Consumer Marketing at atlasRFIDstore
*Formerly sold under the brand Confidex. This is the same great tag - just with a new name. All sales are final. Product cannot be returned or exchanged. Contact us for details.*
The Beontag Ironside Micro NFC Tag enables Near Field Communication (NFC) technology in harsh environments. The Ironside Micro NFC tag is ideally suited for asset management, logistics and supply chain, and industrial manufacturing applications. With a small footprint, this durable tag can withstand mechanical impacts and exposure to chemicals and moisture.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Beontag Ironside Micro NFC tag can be read by any NFC reader including many smart phones. With a rugged design and versatile industrial attachment options, this tag can be attached both on and off metal.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | NFC Forum Type 5 (ISO 15693) |
| Operating Frequency: | 13.56 MHz |
| IC Type: | NXP ICODE SLIX2 |
| Memory: | User 2528 Bits |
| EPC Memory Content: | Not Published |
| Max Read Distance - Fixed Reader: | Up to 290 mm |
| Max Read Distance - Mobile Reader: | Up to 30 mm |
| Applicable Surface Materials: | Metallic Surfaces, Works on Any Material |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | High-Quality Engineering Plastics |
| Attachment Method: | Acrylic Adhesive, Epoxy, Screws, Rivets |
| Dimensions: | 27 x 27 x 5.5 mm (1.06 x 1.06 x 0.22 in) |
| Weight: | 4.3 g |
| Operating Temperature: | -35° to +85°C (-31° to +185°F) |