- Frequency: 902-928 MHz
- Environmental: IP67 Rated, UL 94-V2 Flammability
- Type: Right-Hand Circularly Polarized (RHCP)
*Formerly sold under the brand Confidex. This is the same great tag - just with a new name.*
Beontag Ironside Classic RFID Tags enable several on-metal identification challenges to be solved. These tags can be mounted easily on metallic surfaces either mechanically with screws or pop rivets or with industrial adhesive. For a superior grip, Beontag also offers a welding bracket for these tags, which can be used when spot welding the tag onto the surface. Ironside Classic tags are built to withstand harsh conditions, including submersion in water, tropical climates, and mechanical impacts. They are widely used for tracking assets ranging from steel pallets to train wagons.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Beontag Ironside Classic RFID Tags solve tough on-metal identification challenges with versatile mounting options, including adhesive, screws, or spot welding. Built to withstand water, tropical climates, and mechanical impacts, they ensure reliable asset tracking from steel pallets to train wagons, reducing downtime and preventing loss.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2v2 |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | Impinj M780 |
| Memory: | EPC 496 Bit, User 128 Bit, TID 96 Bit |
| EPC Memory Content: | Unique Number Encoded as a Default |
| Max Read Distance - On metal: | Up to 20 m (65 ft) |
| Max Read Distance - On Plastic: | Up to 8 m (26 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Optimized for Metal, Works On Any Surface |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | High-Quality Engineering Plastics (Surface Thermoplastic Elastomer) |
| Attachment Method: | Acrylic Adhesive, Screw, Pop Rivets, Welding |
| Dimensions: | 51.5 x 47.5 x 10 mm (2.03 x 1.87 x 0.39 in) |
| Weight: | 22 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |