- IC: NXP UCODE 8
- Brand Identifier: Proves product authenticity
- Performance: Improved read/write sensitivity, faster encoding
With a wide variety of high-performance IC platforms, Avery Dennison Smartrac’s UHF tags and inlays offer leading performance and memory options. Each product has a unique TID and a broadband RFID antenna design that enables end-users to reach and sustain consistently high levels of performance in all UHF frequency regions globally with the same tag. This represents critical competitive and logistical advantages for any fast-moving consumer goods company with manufacturing, distribution and customers located in different parts of the world. The same RFID tag can be used by the manufacturer, the logistics service provider and the retailer, to track and identify products accurately and cost-efficiently throughout the supply chain at item level.
The Avery Dennison Smartrac Web RFID Wet Inlays are designed for the unique identification of items such as apparel and electronics. These inlays are compact and ideally shaped for apparel hang tags making them a suitable solution for item-level retail, logistics, and supply chain applications. Equipped with NXP U-Code G2iL IC, web wet inlays provide high read reliability with low total applied costs. Their excellent performance has been approved and certified by the University of Parma.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Avery Dennison Smartrac Web RFID Wet Inlays provide high read reliability with low total applied cost making them an ideal solution for apparel, brand protection, and supply chain management applications.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPC Class 1 Gen 2, ISO 18000-6C |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | NXP U-Code G2iL |
| Memory: | EPC 128 bit |
| EPC Memory Content: | Not guaranteed unique |
| Max Read Distance: | > 4.7 m (15.42 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Plastic, cardboard, glass |
| Tag Form Factor: | Wet Inlay |
| Tag Materials: | Printable clear PET 12 (Thermal Transfer) (Face), Aluminum (Antenna) |
| Recommended Ribbon: | Full Resin |
| Attachment Method: | Acrylic, water borne adhesive |
| Dimensions: | 34 x 54 mm (1.34 x 2.13 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40°C to 85°C (-40°F to 185°F) |