- Print Width: 104 mm (4 in) with 203 dpi resolution
- Rugged Design: MIL-STD 810G certified, 2 m (6.6 ft) drop resistance
- Connectivity: Bluetooth 4.1, Optional 802.11ac Wi-Fi
The Zebra VC8300 Android Vehicle-Mounted Mobile Computer is an ultra-rugged device that is ready for the most extreme environments including inside the warehouse, out in the yard, on the loading dock, and even in the freezer. This Android-powered device offers complete flexibility with a large touchscreen and multiple mounting options. The 10-inch display provides plenty of space for graphics-intensive, interactive applications as well as best-in-class display resolution and brightness to ensure easy viewing in any lighting condition. The VC8300 is loaded with features including an ultra-powerful 8-core processor, plus up to eight times the RAM and 32 times the Flash memory of prior generation devices. The VC8300 is ready for the toughest environments, with dust-and-water tight IP66 sealing, sealed connectors, and extreme temperature, shock and vibration testing. Available in a freezer-ready model, the VC8300 offers true frost and condensation free operation with touchscreen, connectors, board and battery heaters, plus smart temperature sensors that automatically control heater and heating speeds. With support for 802.11ac, enhanced roaming technology, plus software-switchable internal or external antennas, the VC8300 will easily fit in a wide array of vehicles.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact us today for more information.
View Data SheetThe Zebra VC8300 10-Inch Android Vehicle-Mounted Mobile Computer fits in virtually any warehouse/material handling vehicle. This devices comes standard with a 10-inch screen and has multiple mounting options, creating a compact design that fits in even the most space-constrained stand-up or sit-down forklift.
Zebra OneCare Essential delivers the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra device. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, access to software updates, and a 3-day turnaround time on repairs.
Note: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard one-year warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
View Zebra OneCare Support with Comprehensive CoverageThe following optional and replacement accessories are available for the Zebra VC8300 10-Inch Android Vehicle-Mounted Mobile Computer. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Computing Device |
|---|---|
| Scanner: | No scanner |
| Operating System: | Android 11 |
| Chipset: | Qualcomm SnapdragonTM 660 |
| CPU: | Octa-core 2.2 GHz |
| Data Interface: | 1 Type C USB 3.0 combination host and client port, 1 USB 2.0 host port, 1 standard powered USB 2.0 host port with 12V/1.5 A, 2 RS-232 Serial ports with power on pin 9, 3.5 mm audio jack |
| Memory: | 4GB RAM |
| Expansion Memory: | 32 GB Flash pSLC |
| Power Source: | 10 to 60V DC isolated; internal |
| Touch Panel: | Capacitive |
| Antenna Connections: | 1 RPSMA (WLAN & BT) Connector, 1 RPSMA (WLAN) Connector |
| Camera: | Rear Camera if selected above |
| Module slots: | Not published |
| Dimensions: | 276 x 238 x 90 mm (10.87 x 9.37 x 3.54 in) |
| Weight: | 3.7 kg (8.2 lbs) |
| Color: | Black |
| IP Rating: | IP 66 |
| Operating Temperature: | -30°C to 50°C (-22°F to 122°F) |
| Pre-loaded Software: | Ivanti Velocity, Google Mobile Services (GMS) |