- Type: Hand Strap
- Compatible With: Zebra TC5X Healthcare Mobile Computers
- Features: Disinfectant-ready plastics, Duress button ID
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Zebtra TC52-HC Android Mobile Touch Computer for Healthcare for a recommended alternative product.*
The Zebra TC51-HC Android Mobile Touch Computer provides all the features and functionality of a mobile computer, personal smartphone, two-way radio, mobile PBX handset, barcode scanner and pager, all in a single class-leading device. The TC51-HC offers two to eight times the data storage capacity offered by competitive devices, plus a hexa-core processor that runs apps up to five times faster. And since the highly efficient hexa-core processor uses 15 percent less power, the increase in application performance won’t impact battery cycle times. The TC51-HC supports Near Field Communication (NFC) and can be paired with any of Zebra’s NFC-enabled printers for fast and convenient “tap and pair” usage in hospitals. The housing is purpose-built for healthcare, offering the industry’s most advanced medical grade plastics, along with the fewest crevices and seams, so there are fewer places for germs to hide. The IP-65 sealed TC51-HC is the only mobile computer that can handle 4 ft./1.2 m drops over the entire operating range. The Gorilla Glass touch panel and imager window bring maximum scratch- and shatter-proofing capability to two of the most vulnerable device features: the display and the scanner exit window. The TC51-HC offers the most powerful family of ready-to-use voice solutions and advanced voice features, ensuring crystal clear calls, even in the noisiest environments.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact Us today for more information.
View Data SheetPurpose-built to withstand frequent exposure to industry-recommended cleaning solutions, the Zebra TC51-HC provides superior toughness, with maximum resistance to cracking and the ability to withstand constant exposure to the widest selection of disinfectants in the industry.
View Comparison GuideZebra OneCare Essential delivers the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra mobile devices. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, 3-day turnaround time on repairs, and LifeGuard security updates to keep your version of Android current and secure. This service also provides VisibilityIQ™ OneCare®4, which helps to keep track of all your repair and support cases, Zebra support contracts, and which devices are eligible for LifeGuard Android security updates along with the status of those updates.
Note: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
View DataThe following optional and replacement accessories are available for the Zebra TC51-HC Android Mobile Touch Computer. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Computing Device |
|---|---|
| Scanner: | SE4710 1D/2D imager |
| Operating System: | Android 8.0 Oreo |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 650 |
| CPU: | 1.8 GHz ARM Cortex A72 |
| Data Interface: | WLAN, Wi-Fi, WPAN, Bluetooth, NFC |
| Memory: | 4 GB RAM/32 GB Flash |
| Expansion Memory: | User accessible MicroSD up to 32GB SDHC and up to 128 GB SDXC, using FAT32 format |
| Power Source: | Removable/serviceable rechargeable Li-Ion standard capacity 4300 mAh battery |
| Rear Camera: | 13 MP fixed focus |
| Front Camera: | 13 MP autofocus |
| Module slots: | Not published |
| Dimensions: | 155 x 75.5 x 18.6 mm (6.1 x 2.9 x 0.73 in) |
| Weight: | 0.249 kg (0.55 lbs) - with battery |
| Color: | Healthcare white |
| IP Rating: | IP 65 |
| Operating Temperature: | -10°C to 50°C (14°F to 122°F) |
| Pre-loaded Software: | Zebra Mobility DNA, GMS (Google Mobile Services) |