- Print Width: 104 mm (4 in) with 203 dpi resolution
- Rugged Design: MIL-STD 810G certified, 2 m (6.6 ft) drop resistance
- Connectivity: Bluetooth 4.1, Optional 802.11ac Wi-Fi
Built with a rugged design for everyday dependable operation, the Zebra RS419 Ring Wearable Scanner captures virtually any 1D barcode, in practically any condition. Equipped with Zebra's patented Adaptive Scanning technology, the RS419 scanner automatically toggles between a wide and narrow scan angle until a barcode is detected. Users can zoom in on barcodes as far as 4.5 m (15 ft) away and zoom out to capture barcodes at near contact for increased worker productivity. With two scanning modes, workers can either pull the trigger once to scan a single barcode, or keep the trigger depressed to continuously scan barcodes. Used in conjunction with Zebra's WT4090 and WT41N0 wearable mobile computers, workers are free to keep their hands and eyes on the items they are handling.
Note: The RS419 Scanner is unavailable with UHF RFID technology. This scanner reads 1D barcodes, but does not have UHF capabilities.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact Us today for more information.
View Data SheetZebra OneCare Essential delivers the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra device. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, access to software updates, and a 3-day turnaround time on repairs.
Note: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard one-year warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
View Zebra OneCare Support with Comprehensive CoverageThe following accessories are available for the Zebra RS419 Ring Wearable Scanner. Contact Us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Barcode Scanner |
|---|---|
| Scanner: | 1D laser |
| Data Interface: | WT4X90/WT41N0 Interface Cable |
| Power Source: | Provided by WT4X90/WT41N0 wearable terminal |
| Scan Mode: | Single-finger trigger |
| Scan Pattern: | Single line |
| Sensor Resolution: | Not published |
| Scan Angle: | Not published |
| Minimum Print Contrast: | Not published |
| 1D Decode Capabilities: | 1D barcodes |
| Laser Classification: | 650nm LASER 1.7mW peak power (IEC/Class 2/FDA ll in accordance with IEC60825-1: (Ed 2.0)/EN 60825-1:2007) |
| Dimensions: | 48.3 x 35.6 x 48.26 mm (1.9 x 1.4 x 1.9 in) |
| Weight: | 0.0567 kg (0.13 lbs) |
| Color: | Dark grey |
| Drop Specification: | Withstands multiple 1.2 m (4 ft) drops to concrete |
| IP Rating: | IP 54 |
| Operating Temperature: | -30° to 60°C (-22° to 140°F) |