- Range: 0-14 meters (0-45+ feet)
- Frequency: 860 MHz to 955 MHz
- Power: No battery required, powered by RF energy
The Zebra AN520 is an ultra-rugged, low-profile antenna suitable form use in a variety of indoor and outdoor environments. The AN520 is an ideal solution for applications that require a small-form-factor, high-performance antenna. With an IP 68 rating, this antenna is designed with a sleek outer housing that is discreet enough to be integrated into any business while also being rugged enough for use in outdoor industrial environments.
View Data SheetNeed help selecting the right antenna? Check out our antenna guide.
Equipped with an IP 68 rated housing enclosure, the Zebra AN520 offers a compact square footprint of only 150 mm (5.9 in). With a sleek design and flush mounting option, this versatile antenna blends seamlessly into any indoor or outdoor environment with ease.
We can supply you with ANY length custom cable with ANY type of connectors. If you don't see the cable you need, please contact us so we can assist you.
| Product Type: | Antenna |
|---|---|
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz) |
| Polarization: | Right Hand Circular |
| Gain: | 5.5 dBiC |
| Max Read Distance: | Not Published |
| Elevation Beamwidth: | 115° |
| Azimuth Beamwidth: | 115° |
| Connector Type: | SMA Female Fly Lead (Connects to SMA Male) |
| Cable: | Not Included |
| Mounting: | Flush |
| Dimensions: | 150 x 150 x 14 mm (5.9 x 5.9 x 0.55 in) |
| Weight: | 0.25 kg (0.55 lbs) |
| IP Rating: | IP 68 |
| Operating Temperature: | -40° C to +65° C (-40° F to +149° F) |