- Range: 0-14 meters (0-45+ feet)
- Frequency: 860 MHz to 955 MHz
- Power: No battery required, powered by RF energy
The Zebra A510 is an ultra-rugged, low-profile antenna, designed to support either VESA or flush mounting options. This compact antenna is suitable for a wide range of indoor and outdoor environments including outdoor shopping areas, receiving dock doors, ceilings, out on the tarmac, and on conveyor belts. The IP 67 rated outer housing is sleek and discreet making it an ideal solution for any business setting or outdoor industrial environment.
View Data SheetNeed help selecting the right antenna? Check out our antenna guide.
The Zebra AN510 is a rugged, 10” x 10” antenna designed for use in indoor and outdoor applications. This versatile antenna is an ideal solution for users that require the aesthetics of a slimline antenna plus a rugged outer housing for use outdoor environments.
We can supply you with ANY length custom cable with ANY type of connectors. If you don't see the cable you need, please contact us so we can assist you.
| Product Type: | Antenna |
|---|---|
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz) |
| Polarization: | Right Hand Circular |
| Gain: | 8.5 dBiC |
| Max Read Distance: | Not Published |
| Elevation Beamwidth: | 68° |
| Azimuth Beamwidth: | 68° |
| Connector Type: | SMA Female Fly Lead (Connects to SMA Male) |
| Cable: | 0.37 m (1.2 ft ) LM-195 Series N-Type to SMA |
| Mounting: | VESA or Flush |
| Dimensions: | 250 x 250 x 14 mm (9.85 x 9.85 x 0.55 in) |
| Weight: | 0.75 kg (1.6 lbs) |
| IP Rating: | IP 67 |
| Operating Temperature: | -20° C to +55° C (-4° F to +131° F) |