- Connectivity: Bluetooth, USB
- Data Capture: UHF RFID and optional 2D barcode scanning
- Compatible With: Android, iOS, and Windows devices
The Xerafy MICRO Autoclavable RFID Tag is specifically designed to withstand the rigors of sterile processing and workflows that involve repeated autoclave and chemical cleaning cycles. This durable tag can survive temperatures of up to 302°F (150°C) and other harsh elements such as high impact and caustic chemicals. It is constructed with robust materials and rated IP69K for high reliability and durability in all types of environments.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy MICRO Autoclavable RFID Tag is constructed to perform under extreme heat and repeated exposure to caustic fluids for applications such as autoclaves, hot water wash cycles, and post-paint processes. This tag is perfect for healthcare equipment management such as tracking of autoclavable surgical trays.
View Xerafy Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | Alien Higgs-9 |
| Memory: | EPC 96 Bits, User 688 Bits, TID 48 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance On Metal: | Up to 10 m (32.81 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | Industry Grade Polymner, 316L Stainless Steel, Silicone |
| Attachment Method: | Pop Rivets, Screws |
| Dimensions: | 55 x 36.20 x 7.5 mm (2.01 x 1.43 x 0.30 in) |
| Weight: | 26 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |
| Application Temperature: | -40° to +150°C (-40° to +302°F) |