- Operation: Worldwide RFID UHF
- Read Range: 11 m (36.10 ft)
- Rating: IP 68
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Xerafy Container OUTDOOR RFID Tag | Monza R6-P for a recommended replacement product.*
The new Xerafy Container Trak RFID tag has an operating frequency of either 902-928 MHz (US) or 866-868 MHz (EU) and is based on the Impinj R6P IC, which provides industry-leading performance and up to a 20-meter read range. The extremely durable Container tag is IP68-rated, making it suitable for harsh outdoor environments as well as exposure to water and contaminants. Container Trak tags have an operating temperature range of -40°F to +185°F (-40°C to +85°C), and can be attached using high-performance adhesives, via a rivet hole, or using a cable tie.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
With an IP rating of 68, the Xerafy Container Trak is an extremely durable RFID Tag able to withstand the 3 ft (1 m) drop test to concrete/granite for up to 200 cycles. These highly versatile tags have the ability to be read on and off metal or metallic surfaces.
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | ISO18000-6C, EPC Class 1, Gen 2 |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (866-868 MHz ) |
| IC Type: | Monza R6-P |
| Memory: | EPC 128/96 Bits, User 32/64 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, randomized number |
| Max Read Distance on-metal: | Up to 20 m (65 ft) |
| Max Read Distance off-metal: | Up to 15 m (39 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic and non-metallic surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard tag |
| Tag Materials: | Anti-UV industry grade polymer |
| Attachment Method: | Rivet hole |
| Dimensions: | 138.8 x 42 x 12 mm (5.46 x 4.99 x 0.47 in) |
| Weight: | 41 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |