- Performance: 1,300+ tags per second read rate
- Connectivity: eConnex, Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6, USB-C
- Features: Tri-function programmable trigger, integrated 1D/2D imager
The Xerafy Cargo OUTDOOR RFID Tag is a passive, long-range RFID tag engineered to operate on metals as well as plastics. The Cargo OUTDOOR features a weatherproof, reinforced case that lasts up to 10 years and is designed for cargo shipping.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Xerafy Cargo OUTDOOR RFID Tags are passive, long range RFID tags that enable cost-effective tracking of shipping containers, trucks, as well as the pallets and RTIs used in logistics and manufacturing. These 100 x 26 mm (3.9 x 1 in) tags offer read ranges of up to 6 m (19.69 ft) off metal and up to 12 m (39.37 ft) on metal.
View Xerafy Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | Impinj Monza R6-P |
| Memory: | EPC 128/96 Bits, User 32/64 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Not Published |
| Max Read Distance: | Up to 12 m (39.37 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic and Non-Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | Industry Grade Polymer, Stainless Steel |
| Attachment Method: | Rivets, Screws, Cable Ties |
| Dimensions: | 100 x 26 x 8.9 mm (3.94 x 1.02 x 0.30 in) |
| Weight: | 17.8 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |