- Tag Types: Variety of inlays, labels, durable, and metal mount tags
- IC: Impinj RAIN RFID tag chip integrated circuits
- Count: 18 types of tags for testing applications
The Vulcan RFID Indium Bluetooth UHF Handheld Reader provides superior performance and flexibility. It is designed to effortlessly read and write to EPC Class 1 Gen 2 (ISO18000-6C) UHF tags, while seamlessly connecting to various host devices via Bluetooth wireless technology. Featuring the powerful Impinj R2000 core, the Indium's performance is unparalleled. Its exceptional performance and adaptability provide the highest levels of functionality available today. Unlock the potential of data capture with the Indium's class-leading 2D scanning capabilities. Powered by the Motorola SE4500 engine, it combines fast-pulse illumination and rapid sensor shutter speeds to deliver exceptional motion tolerance and best-in-class 1D and 2D data capture. Whether in retail, logistics, or any industry utilizing RFID technology, the Indium is the ideal companion. The Vulcan RFID Indium Reader is compatible with TSL's RFID Explorer 2 free demo app, which will help you explore the capabilities of this reader.
Note: Compatible mobile computer and device mount not included and must be purchased separately. Contact us for details.
View Data SheetNeed help selecting the right reader? Check out our reader guide.
Vulcan RFID is known for their quality products, and the Vulcan RFID Indium Bluetooth UHF Handheld Reader is no exception. This reader is easy to use, provides excellent performance and flexibility, and seamlessly connects to host devices via Bluetooth. The Indium Handheld Reader uses your mobile device to read UHF RFID tags and is compatible with Windows Phone, Android and IOS devices*.
* iPhone® 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPod touch® (3rd generation), iPod touch (4th generation), iPod touch (5th generation) and iPad®, and requires iOS 5.1 or later.
The Indium is available for purchase and operation in the following regions (FCC, VUL-HH-INDIUM-IMG-US):
The following optional accessories are available for the Vulcan RFID Indium Handheld Reader. Contact us today for more detailed information on these and other compatible accessories.
| Compatible Apps | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vulcan RFID Explorer | TSL RFID Explorer 2 | Avancir | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| View Vulcan RFID Explorer | View TSL RFID Explorer 2 | View Avancir | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Product Type: | Handheld Reader |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz) |
| Antenna Type: | Circular Polarized |
| Max Read Distance: | Up to 7 m (23 ft) |
| Scanner: | SE4500 2D Imager |
| Operating System: | Android, iOS, Windows 10, 8, 7, Vista, XP, Windows Mobile, Windows CE, and Windows Phone |
| Data Interface: | USB, Bluetooth |
| Memory/Expansion Memory: | Up to 32 GB Micro SD/SDHD card |
| Power Source: | Removable, Rechargeable 4.2 Volt Lithium Polymer 2400 mAh Battery, 8.9 Watts Hrs |
| Camera: | Not Published |
| Dimensions: | 160 x 77 x 169 mm (6.2 x 3.0 x 6.6 in) |
| Weight (Including Battery & Trigger): | 0.38 kg (0.83 lbs) |
| IP Rating: | IP 54 |
| Operating Temperature: | -10° to +40°C (14° to +104°F) |
| Host API: | ASCII 2.0 |
| Demo Software: | SmartWedge, Vulcan RFID Explorer |