- RFID Encoding: RAIN UHF passive, standard and on-metal tags up to 1.65 mm (0.06 in)
- Print Speed: Up to 304.8 mm/s (12 in/s)
- Remote Management: SOTI Connect, TSC Console, embedded webpage
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit TSC MB241T Industrial RFID Barcode Label Printer for a recommended replacement product.*
The TSC Printronix T4000 UHF RFID Industrial Printer is a compact and affordable industrial printer that can print up to 5,000 labels per day at speeds of up to 254 mm (10 in) per second. This T4000 can encode RFID labels, and after each label is encoded, the T4000 validates each tag and reprints any RFID labels that fail to encode properly. Support for large ribbon rolls, easy load media, all major thermal printer languages, multiple connectivity options, remote printer management tools and automated alerts minimize downtime and keep the enterprise operating at optimum efficiency. With minimal setup, an easy to configure control panel on an 89 mm (3.5 in) LCD nine-key display, and support for remote troubleshooting, the T4000 is easy to install, use, and maintain.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact us today for more information.
View Data SheetNeed help selecting the right printer? Check out our printer guide.
The TSC Printronix T4000 UHF RFID Industrial Printer is a compact and affordable industrial printer that retains enterprise performance and compatibility with large media rolls. The T4000 can print on RFID labels as wide as 120 mm (4.72 in) and as small as 25.4 mm (1 in) wide.
View TSC Printronix Comparison Guide RFIDProtect your investment with TSC Printronix Auto ID's 3-year warranty service program and guarantee your barcode or RFID printer is always in ideal working condition. TSC's global service program includes exceptional service to protect your product via their Return Printers to Depot service.
Reduce the hassle of hardware issues with the TSC Printronix Return Printers Service. Ship or deliver the failed unit to a TSC Printronix service center, and enjoy delivery of a fully operational unit to your location. This service covers items like electronic parts failure, cracked or broken mechanical parts, and LCD Display failure.
Note: This service MUST be purchased within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any TSC Printronix Service Contract extends the included standard one-year warranty, resulting in a coverage of four (4) years total. Contact us today for more detailed information.
At Atlas RFID, we offer a full range of professional services to ensure that your hardware runs at it's optimal capacity. Designed specifically for printers, the following professional services will reduce the amount of time it takes to get your printer ready for use.
Contact Us today for more information.
The following accessories are available for the TSC Printronix T4000 UHF RFID Industrial Printer. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Printer |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 V2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| Data Interface: | RS-232, USB, Ethernet |
| Power Source: | Auto Range 100 - 240 VAC |
| Resolution: | 203 dpi |
| Print Width: | 104 mm (4.1 in) |
| Max Outer Diameter: | 209 mm (8.0 in) |
| ID Core Options: | 38.1 mm - 76.2 mm (1.5 in to 3.0 in) |
| Dimensions: | 264 x 276 x 455 mm (10.4 x 10.9 x 17.9 in) |
| Weight: | 10 kg (22 lbs) |
| Operating Temperature: | 0° to 40°C (32° to 104°F) |
| Host API: | Not Published |