- Kit includes antenna, mounting bracket, 4.57 m (15 ft) cable, and tripod.
- High-gain circularly polarized panel antenna for accurate reads.
- Tripod: 1.80 m (71 in) adjustable height, 45.36 kg (100 lbs) capacity.
The SlimLine RTAS is a complete high-performance ground mat antenna system, which is fully optimized for race timing and event management applications. Ready to be deployed in a matter of minutes, the RTAS offers true portability with fast and easy setup – allowing for rapid race timing and event management deployments with ease and performance.
Need help selecting the right antenna? Check out our antenna guide.
Ready to be deployed in a matter of minutes, the RTAS offers true portability with fast and easy setup – allowing for rapid race timing and event management deployments with ease and performance.
| Product Type: | Antenna |
|---|---|
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (864-869 MHz) |
| Polarization: | Linear |
| Gain: | 10.0 dBi |
| Max Read Distance: | Up to 2.5 m (8.2 ft) |
| Elevation Beamwidth: | 25° |
| Azimuth Beamwidth: | 70° |
| Connector Type: | RP-TNC male (connects to RP-TNC female) |
| Cable: | See selection above |
| Mounting: | Not published |
| Dimensions: | 1220 x 600 x 12 mm (48 x 24 x 0.5 in) |
| Weight: | 8.4 kg (18.5 lbs) |
| IP Rating: | IP 66 |
| Operating Temperature: | 0° to +50°C (32° to +122°F) |