- Connectivity: Bluetooth, USB
- Data Capture: UHF RFID and optional 2D barcode scanning
- Compatible With: Android, iOS, and Windows devices
Clearance Products are high-quality RFID items offered at deeply discounted prices. Our broad range of Clearance products include brand-new, discontinued, end of stock, returned, and lightly-used demo items offered at a reduced price. All Clearance products have been tested and are fully functional. Due to exceptional pricing, all Clearance products are final sale and may not be returned or exchanged.
Note: Supplies are limited to inventory on hand.
These Smartrac Web Tags are marked down due to an overstock when the M730 version was first released. These retail RFID tags are new, unopened in box, in rolls of 3,000, with an Outer Roll Diameter of 7.5 inches so they easily fit in most RFID printers.
Equipped with the new and highly efficient Impinj M730 IC, Avery Dennison Smartrac Web RFID Paper Tags are hiqh-quality item-level tags condensed to the max. These compact tags are ideally shaped for apparel hang tags providing high read reliability, excellent performance even when stacked in close proximity, and best-in-class orientation sensitivity, with low total applied costs. Compatible with global GS1 UHF Gen2v2 standards, these tags are included on the approved inlay list by the ARC Program at the RFID Lab at Auburn University when used in retail applications, and comply with categories F, I, L, O, Q, R, W5, W6, and Y2.
View Data Sheet*Data sheet includes retired ARC specs. Check out the ARC Approved Inlay Guide for current categories.*
Avery Dennison Smartrac Web RFID Paper Tags are on the approved inlay list by the Auburn RFID Lab's ARC Program and designed for the unique identification of items such as apparel and electronics. These tags are especially suited for item-level retail logistics and supply-chain applications.
Need help selecting the right tag? Check out our tag guide.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal Gen2v2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj M730 |
| Memory: | EPC 128 Bits, User 0 Bits, TID 96 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, randomized number |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Applicable Surface Materials: | Plastic, cardboard, glass, paper |
| ARC Approved Categories: | F, I, L, O, Q, R, W5, W6, Y2 |
| Tag Form Factor: | Wet Inlay |
| Tag Materials: | Mid-gloss paper |
| Recommended Ribbon: | Not published |
| Attachment Method: | Adhesive |
| Dimensions: | 54 x 34 mm (2.13 x 1.30 in) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |