- Features True3D design for complete orientation insensitivity.
- Provides consistent and robust performance on various materials.
- Small and cost-effective form factor for diverse applications.
Clearance Products are high-quality RFID items offered at deeply discounted prices. Our broad range of Clearance products include brand-new, discontinued, end of stock, returned, and lightly-used demo items offered at a reduced price. All Clearance products have been tested and are fully functional. Due to exceptional pricing, all Clearance products are final sale and may not be returned or exchanged.
Note: Supplies are limited to inventory on hand. Clearance products may have minor cosmetic smudges or may be missing original packaging.
Avery Dennison Smartrac Frog 3D tags and inlays are designed for pallet and case level applications offering high performance in supply chain management applications. This tag offers a small, cost-efficient True3D form factor with complete orientation insensitivity providing consistent performance even on challenging materials. This tag is produced using leading edge inlay assembly technologies and delivers excellent read range across a wide variety of applications.
View Data SheetEquipped with an excellent read range and complete orientation insensitivity, the high-performance Avery Dennison Smartrac Frog 3D Dry inlay is a cost-efficient solution for supply chain management and industrial automation applications.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPC Class 1 Gen 2, ISO 18 000-6C |
| Operating Frequency: | Global 860-960 MHz |
| IC Type: | Impinj Monza 4D |
| Memory: | EPC 128 bit, User 32 bit |
| EPC Memory Content: | Not guaranteed unique |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Applicable Surface Materials: | Plastic, cardboard, glass |
| Tag Form Factor: | Dry Inlay |
| Tag Materials: | Clear PET 12 (Face), PET, Aluminum (Antenna) |
| Attachment Method: | This tag is delivered with NO adhesive |
| Dimensions: | 1.97 x 1.97 in (50 x 50 mm) |
| Weight: | 1 g |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |