- Type: Heavy Duty Die-Cast Aluminum Mounting Bracket
- Compatible With: 100 mm VESA, 63.5 mm RFID antenna patterns
- Features: Articulates vertically and horizontally, all hardware included
*Formerly sold under the brand Confidex. This is the same great tag - just with a new name.*
*Product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Please contact us for a recommended replacement product.*
The Beontag Heatwave Ultra RFID Tag is designed to withstand high temperatures repeatedly. This tag comes standard with the NXP UCODE 7xm integrated circuit which offers 2048 bit of user memory for flexible data implementation.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Optimized for metallic surfaces, the Beontag Heatwave Ultra RFID Tag comes standard with a robust enclosure to protect the tag from mechanical stress during its lifetime.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Gen2v2 |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-869 MHz) |
| IC Type: | NXP UCODE 7xm |
| Memory: | EPC 448 Bit, User 2048 Bit, TID 96 Bit |
| EPC Memory Content: | Unique Number Encoded |
| Max Read Distance: | Up to 10 m (33 ft) |
| Application Surface Materials: | Optimized for Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | High-Performance Thermoplastic |
| Attachment Method: | Mechanical, Polyurethane Adhesives, Epoxies, Silicone Sealants |
| Dimensions: | 86 x 26 x 8.5 mm (3.4 x 1 x 0.33 in) |
| Weight: | 29 g |
| Operating Temperature: | -35°C to +85°C (-31°F to +185°F) |
| Maximum Temperature Exposure: | -35°C to +235°C (-31°F to +455°F) |