- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
*Subject to availability. Visit Vulcan RFID Flame UHF RFID Label | M830 for an alternative product.*
The Beontag F62 RFID White Wet Inlay is a high-performance, compact inlay specifically designed for small items. The compact form factor makes it ideal for any small item-level packages, and applications in the healthcare and pharmaceutical industries. Furthermore, the Monza R6-P boasts a 128/96-bit EPC memory bank, 32/64-bit of user memory, and 48-bit unique TID memory. Ideal applications for this inlay include healthcare, pharmaceutical industries, medicines, small products, and asset management.
Need help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Beontag F62 RFID White Wet Inlay is a compact inlay ideal for near-field reading with it's high-performance Monza R6-P IC. This inlay is ideal for healthcare, hospital, pharmaceutical industries, and other operations dealing with applications in small products needing a small inlay form factor.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | Global (860-960 MHz) |
| IC Type: | Impinj Monza R6-P |
| Memory: | EPC 128/96 bits, User 32/64 bits, TID 96 bits |
| EPC Memory Content: | Unique, auto-serialized |
| Max Read Distance: | Testing recommended |
| Applicable Surface Materials: | Wood, plastic, cardboard, rubber, cotton tissue, denim |
| Tag Form Factor: | White wet inlay |
| Tag Materials: | Printable white film (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Resin/mixed |
| Attachment Method: | Permanent acrylic adhesive |
| Dimensions: | 26 x 17 mm (1.02 x 0.67 in) |
| Weight: | < 1 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |