- Type: Heavy Duty Die-Cast Aluminum Mounting Bracket
- Compatible With: 100 mm VESA, 63.5 mm RFID antenna patterns
- Features: Articulates vertically and horizontally, all hardware included
*Formerly sold under the brand Confidex. This is the same great tag - just with a new name.*
Beontag Carrier Classic RFID Tags are special labels designed with a strong adhesive specifically for plastic surfaces. They can be easily attached to various containers and provide new visibility to asset tracking applications. By offering a reliable EPCglobalGen 2v2compliant tag solution, Beontag Carrier Classic tags provide fast return on investment where identification in the supply chain, inventory, and cleaning management are critical. These tags are targeted especially for plastic container manufacturers and users who want visibility for items they carry, ranging from oranges to automobile engines. Manufactured with a wide-band antenna design, Beontag Carrier Classic tags are compact UHF RFID labels ideally suited for various applications.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Beontag Carrier Classic RFID Tags offer printable, washable technology optimized for adhesion to and use on plastic containers.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Gen 2v2 |
| Operating Frequency: | Global (865-928 MHz) |
| IC Type: | Impinj M780 |
| Memory: | EPC 128 Bit, User 512 Bit, TID 96 Bit |
| EPC Memory Content: | Unique Random 96bit EPC in Every Label |
| Max Read Distance - On Plastic: | Up to 18 m (59 ft) |
| Max Read Distance - On Cardboard: | Up to 15 m (49 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Non-Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | Printable White PET (Thermal Transfer) |
| Recommended Ribbon: | Full Resin |
| Attachment Method: | High-Performance Acrylic Adhesive (Specifically for Low Surface Energy Plastics) |
| Dimensions: | 73 x 8 x 0.2 mm (2.87 x 0.31 x .01 in) |
| Weight: | 0.1 g |
| Operating Temperature: | -35° to +85°C (-31° to +185°F) |