- Service: Remote Hardware Setup & Middleware Configuration
- Includes: Remote Session, Hardware/Firmware Setup, Software Installation
- Benefits: Reduces setup time, expert guidance for specific applications
The Acura HexaPad-10 BC USB is a highly capable desktop reader that seamlessly integrates RFID technology with a barcode module. Building on the standard features of the HexaPad-10, this reader offers additional configuration options tailored for the barcode module. This innovative reader is powered directly through the computer's USB port or POS, and it can easily emulate a keyboard to automatically read tags. This feature makes the HexaPad-10 an ideal choice for businesses that require a practical and versatile UHF RFID reading solution, such as POS. The device also offers flexibility for custom development and integration, allowing you to create your own unique solution using the available API to tailor the device to your specific needs. With a built-in antenna that restricts unwanted readings, this integrated reader features two operating modes: autonomous mode for automatic readings and transparent mode for software development and programming.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact us today for more information.
| Reader Variations | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Model | Features | Product Code | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| HexaPad-10 | Integrated near-field antenna, USB HID Keyboard, USB Serial CDC, autonomous mode, transparent mode | 100.724, 100.723 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| HexaPad-10 BC | Integrated near-field antenna, USB HID Keyboard, USB Serial CDC, autonomous mode, and transparent mode, integrated barcode reader | 100.727, 100.726 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Need help selecting the right reader? Check out our reader guide.
The Acura HexaPad-10 BC USB is an optimal solution for applications demanding concurrent RFID and barcode functionalities. By consolidating both technologies into a single device, the HexaPad-10 BC eliminates the need for two separate devices, streamlining efficiency in tag and barcode reading processes.
View Comparison GuideAt Atlas RFID, we offer a full range of professional services to ensure that your RFID hardware runs at it's optimal capacity. Designed specifically for RFID readers, the following professional services will reduce the amount of time it takes to get your reader ready for use.
| Product Type: | Fixed Reader |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCGlobal Gen2 (ISO 18000-6C) EPCGlobal Gen2 V2 (ISO 18000-63) - Transparent Mode |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz) |
| Transit Power: | 0 to 27 dBm with 0.5 dBm Increment |
| Max Receive Sensitivity: | Not Published |
| Max Read Distance: | Up to 1.6 ft (0.49 m) |
| Max Read Rate: | Not Published |
| Data Interface: | USB HID Keyboard, USB Serial CDC |
| GPIO: | Not Published |
| Power Source: | USB Cable (Included) |
| Image Sensor: | 640 * 480 CMOS |
| Sensor Resolution: | 3mil |
| Scan Angle: | Roll: 360°, Pitch: ±60°, Skew:±60º |
| Field of View: | Horizontal 42°, Vertical 31.6° |
| 1D Decode Capabilities: | EAN-13, EAN-8, UPC-A, UPC-E, Code128, Code 39, Codabar, UCC/EAN128, RSS, ITF-14, ITF6, Standard 2 of 5, Matrix 2 of 5, Industrial 2 of 5, Plessey, MSI Plessey, Code 11,Code 93 |
| 2D Decode Capabilities: | PDF417, QR Code, Data Matrix, Micro QR |
| Minimum Symbol Contrast: | 25% |
| Antenna Ports: | None/Internal Antenna |
| Dimensions: | 270 x 175 x 15 mm (10.63 x 6.89 x 0.59 in) |
| Weight: | 0.45 kg (1 lb) |
| Color: | White or Black |
| IP RATING: | Indoor Use |
| Operating Temperature: | -10° to +65°C (+14° to +149°F) |
| Host API: | C, .NET (C#), Java |