- Service: Remote Hardware Setup & Middleware Configuration
- Includes: Remote Session, Hardware/Firmware Setup, Software Installation
- Benefits: Reduces setup time, expert guidance for specific applications
The Acura AC-01 V2 USB is a highly versatile UHF RFID reader that delivers impressive performance with minimal setup. Designed for general purpose applications, this flexible device can be installed in any type of environment. With a built-in antenna, this integrated reader features two operating modes: autonomous mode for automatic readings and transparent mode for software development and programming. The USB interface allows for a quick and straightforward connection to a variety of devices.
View Data SheetNeed help selecting the right reader? Check out our reader guide.
The Acura AC-01 V2 USB is an ideal solution for those in need of a high-performing RFID reader with a range of useful features. This plug-and-play reader offers automatic reading to ensure effortless integration. Whether the goal is to automate processes, enhance efficiency, or streamline checkout applications, this versatile reader is equipped for the task.
View Acura Full Comparison GuideAt Atlas RFID, we offer a full range of professional services to ensure that your RFID hardware runs at it's optimal capacity. Designed specifically for RFID readers, the following professional services will reduce the amount of time it takes to get your reader ready for use.
| Product Type: | Fixed Reader |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCGlobal Gen2 (ISO 18000-6C) EPCGlobal Gen2 V2 (ISO 18000-63) - Transparent Mode |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz) |
| Transit Power: | 0 to 27 dBm with 0.5 dBm Increment |
| Max Receive Sensitivity: | Not Published |
| Max Read Distance: | Up to 20 cm (7.87 in) |
| Max Read Rate: | Not Published |
| Data Interface: | USB HID Keyboard, USB Serial CDC |
| GPIO: | Not Published |
| Power Source: | USB Cable (Included) |
| Antenna Ports: | None/Internal Antenna |
| Dimensions: | 89 x 57 x 20 mm (3.5 x 2.2 x 0.78 in) |
| Weight: | 0.14 kg (0.3 lb) |
| Color: | Black |
| IP RATING: | Indoor Use |
| Operating Temperature: | -10° to +55°C (+14° to +131°F) |
| Host API: | C, .NET (C#), Java |