- Size: 4" x 2" | 4" x 6" (width x height)
- Material: Z-Perform 2000D Direct Thermal Paper
- Adhesive: All-temp permanent acrylic
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Zebra ZD421D Direct Thermal Desktop Printer for a recommended replacement product.
Designed to boost productivity and simplify day-to-day management, the Zebra ZD420D Direct Thermal Desktop Printer is a compact printer that offers high-quality printing and an intuitive interface. With multiple connectivity options and a removable desktop battery power option, the ZD420D enables on-the-spot printing to reduce steps, increase productivity, and improve task accuracy. This super-fast printer is easy to use, operate, and troubleshoot, ensuring that your printer is always up and running. Equipped with a movable sensor, the ZD420D supports a wide variety media and accommodates off-cent black marks, die-cut notches, or multiple labels across the width.
Note: The Zebra ZD420D Printer comes standard with USB, USB Host, Bluetooth Low Energy, Ethernet, and optional WLAN 802.11ac/Bluetooth 4.1 connectivity. This desktop printer is NOT RFID capable.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact us today for more information.
View Data SheetNeed help selecting the right printer? Check out our printer guide.
The Zebra ZD420D Direct Thermal Desktop Printer is an easy-to-use and cost effective solution for printing 4.09 inch-wide (104 mm) thermal transfer labels. With the ability to fit in space-constrained areas, the ZD420D is ideally suited for a wide range of environments.
Zebra OneCare Essential delivers the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra device. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, access to software updates, and a 3-day turnaround time on repairs.
Note: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard one-year warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
View view-data-3The following accessories are available for the Zebra ZD420D Direct Thermal Desktop Printer. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Printer |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | Not applicable |
| Operating Frequency: | Not applicable |
| Data Interface: | Standard: USB 2.0, USB Host, Bluetooth Low Energy (BLE), Modular Connectivity Slot-Ethernet Optional: Wi-Fi Certified 802.11ac WLAN with Bluetooth 4.1 |
| Power Source: | 2750 mAh battery, AC 100-240VAC |
| Resolution: | 203 dpi |
| Print Width: | 104 mm (4.09 in) |
| Max Outer Diameter: | 127 mm (5 in) |
| ID Core Options: | 12.7 mm (0.5 in), 25.4 mm (1 in) |
| Dimensions: | 220.8 x 177.5 x 150.7 mm (8.69 x 6.98 x 5.93 in) |
| Weight: | 1.6 kg (3.6 lbs) - standard, 2.78 kg (6.13 lbs) - with Wi-Fi |
| Operating Temperature: | 4.4° to 41°C (40° to 105°F) |
| Host API: | ZPL II, EPL 2, XML, ZBI |