- Form Factor: Corded Hybrid (Handheld & Hands-Free)
- Data Capture: 1D, 2D, Digimarc barcodes & UHF RFID
- Performance: Fastest scanning in its class; reads damaged barcodes
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Zebra WT6300 Wearable Mobile Computer for a recommended replacement product.*
The Zebra WT6000 Wearable Mobile Computer features a multi-touch projected capacitive touch screen that is engineered to support gloved, finger, or conductive stylus input. With Zebra's industry-leading Mobility DNA tools, the WT6000 is the most user-friendly, secure and easy-to-manage enterprise class Android wearable mobile computer, right out of the box. The WT6000 comes pre-loaded and pre-licensed with All-touch Terminal Emulation, allowing users to give the front end of their Terminal Emulation apps an intuitive touch interface, right out of the box. No coding or host modifications are required. The WT6000 supports multiple 4 ft. drops to concrete across the temperature range per MIL-STD 810G and 1,000 tumbles at 0.5 m. Programmable soft keys allow you to enable workers to perform lengthy multi-step processes with the press of one button. Integrated NFC makes it easy to deploy a complete hands-free speech directed solution — workers can simply tap to pair Zebra's RS6000 Bluetooth ring scanner, HS3100 Bluetooth headset, and NFC-supported Bluetooth printers. When paired with a compatible ring-style scanner such as the Zebra RS5000 or Zebra RS5100, workers can capture virtually any 1D/2D barcode on the fly.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact Us today for more information.
View Data SheetThe Zebra WT6000 Wearable Mobile Computer sets a new standard for enterprise-class wearability. The WT6000 is smaller and lighter than other wearables on the market. The larger touchscreen provides more real estate to display intuitive graphical Android applications. When paired with a compatible ring-style scanner, this full mobile computer allows workers to collect a wealth of information about the items they are handling in just seconds.
View Comparison GuideZebra OneCare Essential delivers the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra device. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, access to software updates, and a 3-day turnaround time on repairs.
Note: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard one-year warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
View Zebra OneCare Support with Comprehensive CoverageThe following optional and replacement accessories are available for the Zebra WT6000 Wearable Mobile Computer. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Computing Device |
|---|---|
| Scanner: | No scanner |
| Operating System: | Android Nougat 7.1 |
| Chipset: | Not published |
| CPU: | Quad-Core 1 GHz processor |
| Data Interface: | WLAN, Wi-Fi |
| Memory: | 2 GB RAM/8 GB Flash |
| Expansion Memory: | Not published |
| Power Source: | Standard 3350 mAh capacity battery or Extended PowerPrecision+ 5000 mAh battery - depending on selection above |
| Rear Camera: | No rear camera |
| Front Camera: | No front camera |
| Dimensions: | 121 x 89 x 20 mm (4.7 x 3.5 x 7 in) |
| Weight: | 0.245 kg (0.54 lbs) - with standard battery, 0.322 kg (0.71 lbs) - with extended battery |
| Color: | Black |
| IP Rating: | IP 65 |
| Operating Temperature: | -30°C to +50°C (-22°F to 122°F) |
| Pre-loaded Software: | Zebra Mobility DNA |