- Charge Time: 0-90% in 2.5 hours
- Compatibility: Zebra TC5X Series Devices (Excludes TC53, TC58)
- Attachment: Snap-on to rugged charge/communicator port
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Please contact us for a direct replacement product.*
The Zebra TC51 Android Mobile Touch Computer is rugged and ready for business. The TC51 requires all the features and functionality of a mobile computer, personal smartphone, two-way radio, mobile PBX handset, barcode scanner and pager, all in a single class-leading device. The TC51 offers a hexa-core processor that uses up to 15 percent less power, yet runs apps up to five times faster than the quad cores in competitive devices. This powerhouse can run everything workers need to take care of business, from multiple graphics-intensive apps to PBX desk phone functionality. While the TC51 looks and feels like the most popular consumer-style smartphones, workers can drop it in water or onto the floor and still expected reliable operation. The unibody design provides extra impact protection for the sensitive electronics and Corning Gorilla Glass touch panel and imager window bring maximum scratch-and shatter-proofing to two of the most vulnerable device features. The TC51 supports Near Field Communication and comes standard with the most powerful family of ready-to-use voice solutions and advanced voice features, ensuring crystal clear calls, even in the noisiest environments. The configurations listed above ship with Android Open Source Project (AOSP), promoting greater privacy and security of personal information by preventing location tracking and data collection - providing a solution for businesses with strict security policies.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact Us today for more information.
View Data SheetThe Zebra TC51 Android Mobile Computer offers ultimate performance for virtually any type of data. With Zebra's advanced technology and PRZM Intellligent Imaging, the TC51 delivers lighting fast capture of 1D and 2D barcodes, even if they are damaged, dirty, or poorly printed. Equipped with an extra wide working range plus a wide field of view, this Wi-Fi enabled device makes barcode capture easier than ever.
View Comparison GuideZebra OneCare Essential delivers the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra mobile devices. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, 3-day turnaround time on repairs, and LifeGuard security updates to keep your version of Android current and secure. This service also provides VisibilityIQ™ OneCare®4, which helps to keep track of all your repair and support cases, Zebra support contracts, and which devices are eligible for LifeGuard Android security updates along with the status of those updates.
Note: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
View DataThe following optional and replacement accessories are available for the Zebra TC51 Android Mobile Touch Computer. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Computing Device |
|---|---|
| Scanner: | SE4710 1D/2D imager |
| Operating System: | Android 7.0 Nougat |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 650 |
| CPU: | 64-bit hexa-core 1.8 GHz ARM Cortex A72 |
| Data Interface: | WLAN, Wi-Fi, WPAN, Bluetooth, NFC |
| Memory: | 2 GB RAM/ 16 GB Flash or 4 GB RAM/32 GB Flash - depending on selection |
| Expansion Memory: | User accessible MicroSD up to 32GB SDHC and up to 128 GB SDXC |
| Power Source: | Removable/serviceable rechargeable Li-Ion standard capacity 4300 mAh battery |
| Rear Camera: | 13 MP autofocus |
| Front Camera: | No front camera |
| Module slots: | Not published |
| Dimensions: | 155 x 75.5 x 18.6 mm (6.1 x 2.9 x 0.73 in) |
| Weight: | 0.249 kg (0.55 lbs) - with battery |
| Color: | White |
| IP Rating: | IP 68 and IP 65 |
| Operating Temperature: | -20°C to 50°C (-4°F to 122°F) |
| Pre-loaded Software: | Zebra Mobility DNA, AOSP (Android Open Source Project) |