- Print Method: Direct thermal
- Print Width: 104 mm (4.09 in)
- Connectivity: USB, USB Host, BLE, Wi-Fi, BT 4.1
The Zebra DS5502-SR Corded Fixed Mount Barcode Scanner is a compact and versatile scanner that easily incorporates into retail counters, self-service stations, ticketing kiosks, contactless pickup lockers, boarding gates and more. The DS5502-SR can read 1D or 2D barcodes, printed or mobile, even on dimly lit screens. The megapixel sensor in the DS5502-SR delivers a 184% increase in resolution when compared to the previous generation Zebra DS457. The flat face of the DS5502-SR imager can be mounted flush with walls and counters for a clean look, and the standard quarter-inch camera mount on the bottom of the scanner enable the use of an endless amount of third-party mounting accessories. The DS5502-SR supports both RS232 and USB, enabling the DS5502-SR to stay in use as systems migrate from RS232 to USB.
Note: The DS5502-SR Scanner is unavailable with UHF RFID technology. This scanner reads 1D and 2D barcodes, but does not have UHF capabilities.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact us today for more information.
View Data SheetIf Scanner Only is selected above:
Note: USB Cable and 3-in-1 Mount NOT included.
If USB Kit is selected above:
Note: Stand NOT included.
If Mount & USB Kit is selected above:
The Zebra DS5502-SR packs a new and improved scanning sensor into a compact and versatile fixed scanner that can be easily embedded or mounted just about anywhere. The standard camera mount on the bottom of the DS5502-SR enables the use of an endless amount of third party mounting accessories.
Zebra OneCare Essential delivers the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra device. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, access to software updates, and a 3-day turnaround time on repairs.
Note: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
The following accessories are available for the Zebra DS5502-SR Corded Fixed Mount Scanner. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Barcode Scanner |
|---|---|
| Scanner: | 2D Imager |
| Data Interface: | RS-232, USB |
| Power Source: | 4.75 to 5.25 VDC, 350 to 360 mA RMS |
| Scan Mode: | Presentation Mode and Trigger Mode |
| Scan Pattern: | Omni-Directional |
| Sensor Resolution: | 1280 x 800 Pixels |
| Imager Field of View: | Horizontal: 48° , Vertical: 30° |
| Minimum Print Contrast: | 15% Minimum Reflective Difference |
| 1D Decode Capabilities: | All Major 1D Barcodes |
| 2D Decode Capabilities: | PDF417, Micro PDF417, Composite Codes, TLC-39, Aztec, DataMatrix, MaxiCode, QR Code, Micro QR, Han Xin, Postal Codes, and SecurPharm |
| OCR Capabilities: | OCR-A, OCR-B, MICR, US Currency |
| Laser Classification: | Circular 525 nm True Green LED |
| Dimensions: | 30 x 56 x 72 mm (1.2 x 2.2 x 2.8 in) |
| Weight: | 0.065 kg (0.14 lbs) |
| Drop Specification: | Withstands Multiple 1.5 m (5 ft) Drops to Concrete |
| IP Rating: | IP 54 |
| Operating Temperature: | -20° to 50°C (-4° to 122°F) |