Key Features
- Display: 6" touchscreen
- Processor: Qualcomm 5430
- Durability: Virtually waterproof, withstands drops
Ideally suited for indoor use, this standard thermal transfer, smooth paper label is manufactured with permanent acrylic adheseive. This label is recommended for printing applications up to 14 inches per second.
Note: This label does NOT contain a RFID inlay and is NOT compatible with UHF RFID technology.
View Data SheetOffering good adhesion to a wide variety of surfaces, this thermal transfer paper label provides the optimal balance between performance and price. This label is a suitable solution for fanfolding and meets FDA 175.105 for indirect food contact requirements.
| Product Type: | Label |
|---|---|
| Tag Form Factor: | Thermal transfer label |
| Tag Materials: | White smooth topcoated paper |
| Recommended Ribbon: | Wax/resin ribbon |
| Attachment Method: | Permanent acrylic adhesive |
| Dimensions: | (4"x 2"): 101.6 x 50.8 mm (4"x 6"): 101.6 x 152.4 mm |
| Weight: | (4"x 2"): 0.98 g (4"x 6"): 2.9 g |
| Operating Temperature: | -18° to 82°C (0° to 180°F) |