- Coverage: Accidental damage and normal wear and tear
- Support: Technical support during local business hours
- Repair Time: 3-day turnaround time for repairs
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Zebra 10-Inch ET401 Enterprise Android Tablet for a recommended replacement product.*
The Zebra ET45 Enterprise Rugged Android Tablet is built for business at an economical price-point. At just 1.52 lbs and 0.45 inches thick, the rugged ET45 tablet feels likes a consumer tablet, yet is ready for use in nearly any environment. The ET45 tablet comes ready with Zebra's Mobility DNA tools pre-installed. The included imager allows for tasks that require heavy barcode scanning to be done with ease. The ET45 features boosted Wi-Fi network capacity, speed, and range for unprecedented Wi-Fi performance. With multiple charging options available, the internal battery in the ET45 is field replaceable for continuous, nonstop use during for long shifts. The ET45 tablet also has cellular and GPS capabilities.
Note: The Zebra 10-Inch ET45 Enterprise Rugged Android Tablet is unavailable with UHF RFID technology. This mobile computer reads 1D and 2D barcodes, but does not have UHF capabilities.
Zebra 10-Inch ET45 Enterprise Rugged Android Tablet (SE4710 Standard Range 1D/2D Imager, 5G WWAN, Wi-Fi 6, 4GB RAM / 64GB Flash) - This model comes with all the standard features plus an SE4710 standard range 1D/2D imager. This configuration comes with 4GB of LPDDR4X RAM and 64GB of UFS Flash storage.
Zebra 10-Inch ET45 Enterprise Rugged Android Tablet (SE4710 Standard Range 1D/2D Imager, 5G WWAN, Wi-Fi 6, 8GB RAM / 128GB Flash) - This model comes with all the standard features plus an SE4710 standard range 1D/2D imager. The integrated SE4710 engine delivers lightning fast capture of virtually any 1D/2D barcode. This configuration comes with 8GB of LPDDR4X RAM and 128GB of UFS Flash storage.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact Us today for more information.
View Data SheetPurpose built for enterprise applications, the Zebra ET45 Rugged Android Tablet handles drops to concrete or tile, rain, snow, dust, heat, subzero temperatures, spilled liquids, and a hose-down at full force. With a 10" Corning Gorilla Glass display, this tablet is ideally suited for information intensive apps.
Zebra OneCare Essential delivers the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra device. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, access to software updates, and a 3-day turnaround time on repairs.
Note: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard one-year warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
View Zebra OneCare Support with Comprehensive CoverageThe following optional and replacement accessories are available for the Zebra 10-Inch ET45 Enterprise Rugged Android Tablet. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Computing Device |
|---|---|
| Scanner: | SE4710 |
| Operating System: | Android 11 to Android 14 |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon SM6375 |
| CPU: | Octa-core, 2.2 GHz and 1.8 GHz |
| Data Interface: | 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth, NFC |
| Memory: | 4 GB RAM/64 GB Flash or 8 GB RAM/128 GB Flash |
| Expansion Memory: | Not Published |
| Power Source: | 7600 mAh, 3.87V Rechargeable Li-Ion Battery |
| Rear Camera: | 13 MP |
| Front Camera: | 5 MP |
| Module slots: | No Modules Slots |
| Dimensions: | 257.39 x 162.9 x 11.4 mm (10.15 x 6.41 x 0.45 in) |
| Weight: | 0.69 kg (1.52 lbs) |
| Color: | Black |
| IP Rating: | IP 65 |
| Operating Temperature: | -20°C to 50°C (-4°F to 122°F) |
| Pre-loaded Software: | Zebra Mobility DNA Tools, GMS (Google Mobile Services) |