- Diverse Form Factors: Wet inlays, wire tags, hard tags, etc.
- Includes Industry-Leading ICs: Monza R6-P, NXP UCODE 8, Impinj M730, M830
- Variety of Sizes: As small as 1.27 cm (0.5 in) up to 10.16 x 5.08 cm (4 x 2 in)
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Contact us for a recommended replacement product.*
The Turck UHF RFID Reader for Smartphones makes RFID easy! Now you can locate, inventory, identify, and track your items quickly with this full function handheld reader/writer. This reader works with tablets (iOS, Android) and smartphones (iOS, Android). You can develop a custom app to use with this reader, integrate this reader into existing apps, or use one of the free Turck RFID apps (iOS, Android), to get started right away. Additionally, there are also a growing number of free third party apps that work with this reader. The Turck Reader is designed to allow RFID to be used in businesses large and small across a wide variety of industries.
View Data SheetNeed help selecting the right reader? Check out our reader guide.
The Turck UHF RFID reader is a small yet powerful, full-featured UHF RFID reader that is suited for most applications that are using RFID to identify, locate, track, and take accurate inventory. The Turck expands your familiar mobile device into an easy to use UHF RFID reader.
| Product Type: | Handheld Reader |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | UHF (865-928 MHz), region dependent |
| Antenna Type: | Enhanced linear (mock circular) |
| Read Distance: | 2-3 m (6-10 ft) general use, up to 7 m (25 ft) under ideal conditions |
| Scanner: | Not published |
| Operating System: | iOS, Android |
| Data Interface: | Proprietary, via audio port |
| Memory/Expansion Memory: | App(s) and data reside on Smart Device, additional data storage in the cloud |
| Power Source: | Rechargeable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Camera: | Connects to Smart device camera |
| Dimensions: | 159 x 95 x 39 mm (6.395 x 3.74 x 1.54 in) |
| Weight: | 0.17 kg (0.375 lbs) |
| IP Rating: | IP 20 |
| Operating Temperature: | -10° to 55° C (14° to 131° F) |
| Host API: | iOS, Android, Xamarin, Cordova |
| Demo Software: | Turck RFID app (iOS, Android) |