- Includes: PrintHead Cleaning Sheet, Swabs, Cleaning Cards
- Use: Increase print quality and printhead lifespan
- Compatible With: Thermal Transfer Printers
*This product is reaching end-of-life. Please see SATO CL4NX Plus Series Thermal HF/NFC RFID Printer for a recommended replacement product.
The SATO CL4NX Series printers with RFID encoding capabilities enables you to encode an array of HF/NFC RFID smart labels and tags while also printing human readable text and scanable barcodes. SATO, a trusted industry leader and one of the first to apply RFID technology to its line of industrial and desktop thermal printers, makes RFID selection and deployment easy. The CL4NX RFID Series of Thermal Printers supports ISO 15693, I-Code and Tag-It Standards and assures a successful implementation of RFID for case carton, item level, pallet ID label and tagging.
View Data Sheet View Configuration Guide View Quick Start GuideNeed help selecting the right printer? Check out our printer guide.
The SATO CL4NX Series Thermal HF/NFC RFID Printer is a universal industrial label printer engineered for the most demanding printing applications including but not limited to asset tracking, libraries and baggage handling.
SATO CL4NX Printers come with a standard 12 month manufacturer's warranty. To enhance your warranty, consider purchasing a one year or two year extended warranty contract. With an extended warranty contract, there are no unexpected repair costs and you will also benefit from significantly reduced turnaround time for your repairs, ensuring you protect the continuity of your business and maximize performance output. All SATO extended warranty contracts must be purchased at the same time as the printer or within 60 days of the printer purchase. Contact Us for more detailed information.
| Product Type: | Printer |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | ISO/IEC 15693, ISO/IEC 14443 Type A |
| Operating Frequency: | 13.56 MHz |
| Data Interface: | USB 2,0, Ethernet, RS-232C, IEEE1284, EXT, and Bluetooth® 3.0 |
| Power Source: | AC 100 - 240 V, 50 - 60 Hz |
| Resolution: | 203 dpi, 305 dpi, or 609 dpi |
| Print Width: | 104.1 mm (4.1 in) |
| Max Outer Diameter: | 220 mm OD (8.6 in) |
| ID Core Options: | 76 mm (3 in) |
| Dimensions: | 271 x 457 x 321 mm (10.7 x 18.0 x 12.6 in) |
| Weight: | 15 kg (33 lbs) |
| Operating Temperature: | 0° to 40°C (32° to 104°F) |
| Host API: | SATO Printer Interface API |