- Range: 0-14 meters (0-45+ feet)
- Frequency: 860 MHz to 955 MHz
- Power: No battery required, powered by RF energy
*Subject to availability. HID, a worldwide leader in trusted identity solutions, acquired Omni-ID and these product codes will soon be discontinued. Visit HID IQ OM 350 M730 UHF RFID Tag for the same great tag - just with a new name.*
Omni-ID's IQ 350 labels provide on metal tag functionality, within a small, low profile, easy to deploy label. With the smallest size to performance ratio in the market, the IQ 350 also boasts a wide read performance making this an ideal choice for portal applications. Optimized for thermal barcode printers, the IQ 350 enables low cost, hassle-free RFID deployment.
Need help selecting the right tag? Check out our tag guide.
With a thin profile and label presentation, Omni-ID’s IQ 350 labels are ideal for on-metal applications such as IT, office, and laboratory asset tracking. They are also well-suited for logistics involving metallic packaging.
View Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPC Class 1 Gen 2v2 |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (866-868 MHz) |
| IC Type: | Impinj Monza R6-P |
| Memory: | EPC 128/96 bits, User 32/64 bits, TID 48 bits |
| EPC Memory Content: | Unique, auto-serialized |
| Max Read Distance (Fixed Reader): | Up to 3.8 m (12.5 ft) |
| Max Read Distance (Handheld Reader): | Up to 2.0 m (6.5 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Optimized for metal |
| Tag Form Factor: | Label Tag |
| Tag Materials: | Synthetic label |
| Recommended Ribbon: | Full Resin |
| Compatible Printers: | SATO, Zebra |
| Attachment Method: | Self-adhesive suitable for curved surfaces to a minimum radius of 58 mm |
| Dimensions: | 50 x 12.5 x 1.35 mm (1.97 x 0.49 x 0.05 in) |
| Weight: | 0.50 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to 185°F) |